W czerwcu tego roku poznańskie instytucje zaapelowały do rządu o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o 27 grudnia, czyli datę wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku.
W lipcu projekt stanowiska w tej sprawie został jednogłośnie przyjęty przez radnych miasta Poznania.
W poniedziałek (6 września) pomysłodawcy przedsięwzięcia przekazali prezydentowi Dudzie apel w sprawie ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym.
- Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział dziś Andrzej Duda w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego podczas spotkania z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski. - Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego z tej wielkiej i ważnej okazji, jaką jest wola uczczenia czynu zbrojonego, jakim było Powstanie Wielkopolskie - stwierdził prezydent.
- Niezwłocznie postaram się, aby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani Marszałek. Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak właśnie się stało - ogłosił prezydent Andrzej Duda również na Twitterze.
Pomysł ustanowienia nowego święta państwowego wyszedł ze strony poznańskich instytucji: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.
"Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - pisali w czerwcu inicjatorzy akcji.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego kolejnego roku. Wzięło w nim udział około 17 tys. ochotników. W walkach zginęło około dwóch tysięcy powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" - czytamy w piśmie przewodnim wielkopolskich instytucji.