27 grudnia świętem państwowym? Andrzej Duda: Zrobię wszystko, co w mojej mocy

- Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy ustanawiający dzień 27 grudnia świętem państwowym niezwłocznie trafi do marszałkini Sejmu. - Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego - dodał prezydent.
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

W czerwcu tego roku poznańskie instytucje zaapelowały do rządu o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o 27 grudnia, czyli datę wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku.

W lipcu projekt stanowiska w tej sprawie został jednogłośnie przyjęty przez radnych miasta Poznania.

Rada Miasta Poznania Poznań. 27 grudnia nowym świętem państwowym? Radni przyjęli stanowisko

Andrzej Duda: Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego

W poniedziałek (6 września) pomysłodawcy przedsięwzięcia przekazali prezydentowi Dudzie apel w sprawie ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym.

- Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział dziś Andrzej Duda w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego podczas spotkania z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski. - Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego z tej wielkiej i ważnej okazji, jaką jest wola uczczenia czynu zbrojonego, jakim było Powstanie Wielkopolskie - stwierdził prezydent.

- Niezwłocznie postaram się, aby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani Marszałek. Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak właśnie się stało - ogłosił prezydent Andrzej Duda również na Twitterze.

Andrzej Duda Duda podpisał "lex Izera". "Prezydent wydał wyrok na polskie lasy"

Inicjatywę zapoczątkowały poznańskie instytucje

Pomysł ustanowienia nowego święta państwowego wyszedł ze strony poznańskich instytucji: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

"Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - pisali w czerwcu inicjatorzy akcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego kolejnego roku. Wzięło w nim udział około 17 tys. ochotników. W walkach zginęło około dwóch tysięcy powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" - czytamy w piśmie przewodnim wielkopolskich instytucji.

Więcej o: