Poznań. 27 grudnia świętem państwowym? Radni przyjęli stanowisko

Projekt stanowiska dotyczący ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym został przyjęty przez radnych miasta Poznania. Inicjatywa zyskuje coraz większe poparcie.
Zobacz wideo Poznań. Mężczyzna dostał drgawek przed budynkiem sądu. Uratowali go policjanci

W czerwcu poznańskie instytucje zaapelowały do rządu o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o 27 grudnia, czyli rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Stanowisko w tej sprawie zajęli teraz miejscy radni w Poznaniu.

Poznań. Rada miasta chce święta państwowego 27 grudnia

Radni przyjęli jednogłośnie projekt stanowiska dotyczący ustanowienia w dniu 27 grudnia święta państwowego, a tym samym wyrazili poparcie dla wcześniejszej opinii sejmiku województwa wielkopolskiego - informuje "Głos Wielkopolski". W stanowisku wyjaśniono, że celem inicjatywy jest kultywowanie pamięci o powstaniu i utrwalenie jego znaczenia w świadomości całego narodu.

Radni wyrazili nadzieję, że grudniowe święto stanie się świętem wszystkich Polaków. "Uwzględnienie tego dnia w kalendarzu uroczystości państwowych nadałoby powstaniu wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski" - argumentują radni.

Poznańskie instytucje zapoczątkowały nową inicjatywę

Pomysł ustanowienia nowego święta państwowego wyszedł ze strony poznańskich instytucji: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

"Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europu i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - pisali w czerwcu inicjatorzy akcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego kolejnego roku. Wzięło w nim udział około 17 tys. ochotników. W walkach zginęło około dwóch tysięcy powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" - czytamy w piśmie przewodnim wielkopolskich instytucji.

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej
Więcej o: