W czerwcu poznańskie instytucje zaapelowały do rządu o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o 27 grudnia, czyli rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Stanowisko w tej sprawie zajęli teraz miejscy radni w Poznaniu.
Radni przyjęli jednogłośnie projekt stanowiska dotyczący ustanowienia w dniu 27 grudnia święta państwowego, a tym samym wyrazili poparcie dla wcześniejszej opinii sejmiku województwa wielkopolskiego - informuje "Głos Wielkopolski". W stanowisku wyjaśniono, że celem inicjatywy jest kultywowanie pamięci o powstaniu i utrwalenie jego znaczenia w świadomości całego narodu.
Radni wyrazili nadzieję, że grudniowe święto stanie się świętem wszystkich Polaków. "Uwzględnienie tego dnia w kalendarzu uroczystości państwowych nadałoby powstaniu wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski" - argumentują radni.
Pomysł ustanowienia nowego święta państwowego wyszedł ze strony poznańskich instytucji: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.
"Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europu i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - pisali w czerwcu inicjatorzy akcji.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego kolejnego roku. Wzięło w nim udział około 17 tys. ochotników. W walkach zginęło około dwóch tysięcy powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" - czytamy w piśmie przewodnim wielkopolskich instytucji.