Andrzej Duda podpisał "lex Izera". "Prezydent wydał wyrok na polskie lasy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. lex Izera. Pozwoli ona na uruchomienie budowy fabryki polskiego samochodu elektrycznego w Jaworznie oraz powstanie inwestycji w Stalowej Woli na gruntach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Ekolodzy w mocnych słowach krytykują decyzję prezydenta. "Prezydent wydał wyrok na polskie lasy" - napisała Koalicja Klimatyczna.

Podczas uroczystości w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda powiedział, że w obu miastach - dzięki podpisanej ustawie - dokona się skok technologiczny na niespotykaną wcześniej skalę, a obie inwestycje będą elementem odbudowy przemysłu w Polsce. Według niego będzie to przejście od przedwojennej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego do nowoczesnej gospodarki.

- Ta właśnie ustawa stwarza dzisiaj niespotykaną od tamtego czasu szansę dokonania skoku rozwojowego - mówił prezydent Andrzej Duda.

Zobacz wideo Kayah i Super Girl & Romantic Boys w jednym secie? Męskie Granie Orkiestra zaskoczyła tak, jak tylko ona potrafi

Jednocześnie podkreślił, że tereny, na których powstaną inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli, to obszary poprzemysłowe, mało wartościowe dla Lasów Państwowych. - To nie są grunty, które historycznie były gruntami leśnymi. Co ważne, w zamian Lasy Państwowe otrzymają ekwiwalentne obszary, na których rzeczywiście może być realizowana z powodzeniem gospodarka leśna, często już jest realizowana - dodał prezydent.

W ostrych słowach skomentowała decyzję prezydenta posłanka Gabriela Lenartowicz:

"PAD podpisał tzw. lex Izera, a raczej WIELKIE OSZUSTWO obywateli Jaworzna i Stalowej Woli! Z tych 12000 hektarów wykarczowanych lasów nie wyjedzie żadne elektryczne auto, chyba że limuzyny tłustych pisowskich kotów na lukratywnych posadach w spółkach tworzonych za nasze pieniądze".

"Prezydent wydał wyrok na polskie lasy - podpisał #LexIzera. Jest to działanie antynarodowe i wbrew woli społeczeństwa. Andrzej Duda po raz kolejny pokazał, że całkowicie lekceważy #KryzysKlimatyczny oraz obecne i przyszłe pokolenia Polek i Polaków" - oceniła z kolei Koalicja Klimatyczna.

Czym jest "lex Izera"?

Ustawa przyjęta przez Sejm 21 lipca daje dwa lata na zamianę gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne grunty Skarbu Państwa. W Jaworznie na tych gruntach ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera, w przypadku gruntów w Stalowej Woli przedstawiciele rządu w trakcie prac nad ustawą nie wskazali, o jaką inwestycję chodzi. Wiadomo, że terenami interesuje się dwóch inwestorów zagranicznych.

Sejm przyjął 'lex Izera' (zdjęcie ilustracyjne)W Sejmie burza o media, a po cichu przyjęto "lex Izera"

Zgodnie z przepisami ustawie nie podlegają obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody. Dodatkowo jako ekwiwalent za grunty w Jaworznie i Stalowej Woli Lasy Państwowe muszą otrzymywać w zarząd jedynie lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Jeśli na gruntach podlegających wymianie nie powstanie w ciągu dziesięciu lat inwestycja, Lasy Państwowe będą mogły ubiegać się o ich zwrot.

Ustawę przepchnęli politycy z PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia

12 sierpnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu i przyjął "lex Izera". Ustawa ta pozwoli inwestorom zamienić tereny Lasów Państwowych na inne działki i bez dodatkowych kosztów wyciąć drzewa pod inwestycje.

Uchwała Senatu została odrzucona głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz większości Porozumienia. Przeciwny był tylko Stanisław Bukowiec, a Jarosław Gowin wstrzymał się od głosu. "Za" byli także Paweł Kukiz i jego partyjni koledzy, poza Stanisławem Tyszką, oraz troje posłów niezrzeszonych.

Petycja przeciw zmianom Polskiego Ładu. Już 42 tys. podpisówPetycja przeciw zmianom podatkowym Polskiego Ładu. Już 42 tys. podpisów

Przeciwne były Koalicja Obywatelska (wstrzymał się Wojciech Saługa, trzy osoby nie głosowały), w całości Lewica, Koalicja Polska, Polska 2050 oraz koło Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowało także ośmiu posłów z Konfederacji (wstrzymał się Dobromir Sośnierz, dwie osoby nie głosowały).

"Niestety, uchwała Senatu odrzucająca 'lex Izera' została przed chwilą odrzucona przez Sejm. Za odrzuceniem było 233 posłanek i posłów. Teraz ustawa trafi na biurko Prezydenta..." - napisała Urszula Zielińska. "Ekologiczny samochód budowany na zrębie coraz bliżej?" - zapytała posłanka Zielonych.

Więcej o: