27 grudnia ma być nowym świętem państwowym. Co się wtedy wydarzyło? Ile będziemy mieli dni wolnych?

27 grudnia ma zostać nowym świętem państwowym. Tego dnia wybuchło w 1918 roku powstanie wielkopolskie. Nowe święto oznacza dodatkowy dzień wolny i wydłużenie świąt Bożego Narodzenia. Ile będziemy mieli dni wolnego w roku po zmianach?

27 grudnia może stać się niedługo świętem państwowym. Wnioskują o to poznańskie instytucje, które 6 września przekazały w tej sprawie apel prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Prezydent oświadczył, że "zrobi wszystko, co w jego mocy" i  niezwłocznie sprawi, że odpowiedni projekt ustawy znajdzie się na biurku marszałkini Sejmu. Duda zadeklarował, że zrobi wszystko, by 27 grudnia ustanowić świętem jeszcze w tym roku. 

Zobacz wideo Jachira w Sejmie o uchodźcach: "Nie mam wątpliwości, że Jezusa też byście nie wpuścili". Witek wbija jej szpilę

27 grudnia - dlaczego miałoby to być święto państwowe?

Działacze z Wielkopolski chcą, aby uznać 27 grudnia świętem państwowym ze względu na to, że tego dnia w 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. To jedyne tak duże, znaczące i zakończone zwycięstwem powstanie w historii Polski. 

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju. Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego z tej wielkiej i ważnej okazji, jaką jest wola uczczenia czynu zbrojonego, jakim było Powstanie Wielkopolskie

- powiedział w poniedziałek Andrzej Duda w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego podczas spotkania z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski.

27 grudnia świętem narodowym. Ile dni wolnego dzięki zmianom?

Ostatnia zmiana w liczbie dni wolnych nastąpiła dekadę temu. Świętem państwowym zostało wówczas święto kościelne Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. Liczba dni w roku wolnych od pracy (poza sobotami i niedzielami) wzrosła wtedy do 13. Dodanie kolejnego dnia wydłuży ten czas do równych dwóch tygodni. Jeśli ustawa wejdzie w życie, odczujemy to w święta Bożego Narodzenia. Wolne będą wtedy aż trzy dni: 25, 26 i 27 grudnia. To oznacza aż trzy i pół dnia bez handlu, ponieważ w Wigilię 24 grudnia sklepy zazwyczaj zamykają się o godzinie 13.00. 

Więcej o: