Inflacja najwyższa od 20 lat. Glapiński: Nic szczególnego się u nas nie dzieje. Polska dogania Zachód

- Nic szczególnego się u nas nie dzieje - tak sytuację gospodarczą w kraju skomentował Adam Glapiński, szef NBP. Jego zdaniem wysoka inflacja ma swoje źródła zarówno w pandemii jak i "doganianiu Zachodu".

Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, a jednocześnie przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, skomentował najnowsze dane dotyczące stanu gospodarki. Zdaniem szefa NBP inflacja najwyższa od 20 lat - w sierpniu wyniosła 5,4 proc. - nie jest powodem do niepokoju. 

- Nic szczególnego się u nas nie dzieje - stwierdził cytowany przez Polskie Radio. Zdaniem Glapińskiego przyczyną wysokiej inflacji jest pandemia, która doprowadziła do wzrostu cen żywności i paliwa. 

Zobacz wideo Czy RPP popełnia błąd nie podnosząc stóp procentowych?

Adam Glapiński: Wysoka inflacja? Nie, to Polska dogania Zachód

Szef banku centralnego wyraził też przekonanie, że obecna sytuacja to efekt "doganiania Zachodu jeśli chodzi o zarobki". -  Wiążę się to m.in. ze wzrostem cen. - Nie będzie tak, że zostaną dzisiejsze ceny, a zarobki będą niemieckie - stwierdził. 

Zdaniem Glapińskiego procesowi wzrostu płac "towarzyszy niewielki wzrost cen", który na Zachodzie wynosi ok. 2 proc. Glapiński zapewnił jednocześnie, że "NBP nie lekceważy wysokiej inflacji". - To jest dla nas problem numer jeden, którym się zajmujemy - stwierdził. 

Mateusz Morawiecki Obserwacje Morawieckiego po wizycie w sklepie: Nawet mleko rośnie

Eksperci: Inflacja nie powiedziała swojego ostatniego słowa. Żywność może drożeć

Analitycy PKO Research przewidują, że w najbliższych miesiącach inflacja może dalej przyspieszać. Wskazują na to ceny skupu produktów rolnych, które również rosną. I to kolejny miesiąc z rzędu. W lipcu podskoczyły o 16,4 proc. (w stosunku do roku poprzedniego). W czerwcu ten wzrost był na niemal identycznym poziomie (16 proc.). Danych za sierpień jeszcze nie ma. 

Inflacja w sierpniu wzrosła do 5,4 proc. r/r z 5,0 proc. r/r w lipcu. Wzrost cen żywności przyspieszył do 3,9 proc.  r/r z 3,1 proc. Utrzymuje się wysoka dynamika roczna cen paliw (28 proc. r/r) przy silnym efekcie niskiej bazy - piszą ekonomiści PKO BP.

Inflacja w górę, stopy procentowe bez zmian. Szef NBP wyjaśnia

Adam Glapiński odniósł się też do postulatu, który podnosi część ekonomistów. - Jeśli gospodarka będzie się dalej rozwijać i znikną zagrożenia pandemiczne jak lockdown, NBP podniesie stopy procentowe, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. W tej chwili nie ma powodów, by stopy podwyższać - stwierdził.

Zapewnił też, że NBP prowadzi politykę niezależnie od polityki rządu. - To prawda, że niskie stopy procentowe NBP są sprzyjające dla budżetu państwa i obsługi długu, ale w ten sposób sprzyjają także obywatelom - zapewnił. 

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński Stopy procentowe bez zmian. Wszystko poszło po myśli Glapińskiego

Więcej o: