Apple ostrzega. Silne wibracje mogą uszkodzić aparaty w telefonach iPhone

Apple opublikował komunikat, w którym ostrzega, że silne wibracje mogą uszkodzić aparaty w iPhone'ach. Chodzi m.in. o wibracje generowane przez silniki motocyklowe o dużej mocy.
Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]
Narażenie iPhone'a na wibracje o wysokiej amplitudzie w określonych zakresach częstotliwości, w szczególności tych generowanych przez silniki motocyklowe o dużej mocy, może pogorszyć wydajność systemu aparatów

- brzmi komunikat firmy Apple. Dlaczego wibracje mogą prowadzić do uszkodzeń aparatów w iPhone'ach?

Apple Event iPhone 13 z datą premiery. Apple zaprasza nas na "California streaming"

Wibracje są szkodliwe dla systemów OIS i AF w iPhone'ach

Przypadkowe poruszenie aparatem podczas robienia zdjęcia może sprawić, że obraz będzie rozmazany. Aby temu zapobiec, niektóre modele iPhone'a zostały wyposażone w optyczną stabilizację obrazu (OIS), która pozwala robić ostre zdjęcia nawet w sytuacji, gdy aparat zostanie przypadkowo poruszony. Dzięki OIS żyroskop wyczuwa ruch kamery. Aby zredukować ruch obrazu i wynikające z niego rozmycie, obiektyw porusza się zgodnie z kątem żyroskopu.

Ponadto niektóre modele iPhone'a są wyposażone w autofokus z zamkniętą pętlą (AF). Jest on odporny na działanie grawitacji i wibracji. W przypadku AF wbudowane czujniki magnetyczne mierzą efekty grawitacji i wibracji oraz określają położenie obiektywu. Podczas robienia zdjęć, czy nagrywania filmów, pomagają kompensować ruch i wibracje.

Systemy OIS i AF obecne w iPhone'ach zostały zaprojektowane z myślą o trwałości. Jednak długotrwałe i bezpośrednie narażenie na wibracje o wysokiej amplitudzie w określonych zakresach częstotliwości może pogorszyć wydajność tych systemów i powodować uszkodzenia.

TechnoTerapia 14 lat temu Steve Jobs pokazał pierwszego iPhone'a i zmienił zasady gry. Czy Apple znów nas zaskoczy?

Wibracje silników motocyklowych szkodliwe dla aparatów w iPhone'ach

Apple ostrzega użytkowników iPhone'ów, że silniki motocyklowe o dużej mocy lub dużej objętości generują wibracje o dużej amplitudzie, które są przenoszone przez podwozie i kierownicę. Firma radzi, aby nie mocować telefonów na ramie lub kierownicy motocykla. W przypadku motorowerów czy skuterów Apple zachęca do korzystania z uchwytów tłumiących wibracje. Pozwolą one zmniejszyć ryzyko uszkodzenia iPhone'a oraz jego systemów OIS i AF.

Więcej o: