Dobry start - do kiedy złożyć wniosek? Na konta rodziców ZUS przelał w tym roku 1,1 mld złotych

Ponad 90 proc. uprawnionych osób złożyło wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu "Dobry start". Na konta rodziców i opiekunów trafiło już ponad 1,1 mld zł - poinformował ZUS. Do kiedy można złożyć wniosek o 300 plus?

Przypomnijmy, że od 1 lipca do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Wnioski o "Dobry start" tylko drogą elektroniczną

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.), Platformy Usług Elektronicznych (27,8 proc.) oraz portalu Emp@tia (9,0 proc.) Zdecydowana większość wniosków została obsłużona przez automat. 

Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie dobry start stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat (68,8 proc.). Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie dobry start uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), liceów ogólnokształcących (13,8 proc.) oraz techników (13,4 proc.). 

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.Polski Ład ma 686 stron. "Zmiany jeszcze bardziej komplikują system"

Najwięcej świadczeń "Dobry start" przyznano w województwie mazowieckim - dla 581 tys. dzieci, a dla 558,3 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. Natomiast najmniej świadczeń dobry start przyznano w województwie opolskim - dla 87,6 tys. dzieci, a dla 84,8 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. 

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie "Dobry start", ZUS przelał ponad 1,1 mld zł na konta rodziców i opiekunów w ramach tego programu.

Do kiedy można złożyć wniosek o 300 plus?

Program "Dobry start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. 

Maria Mazurek na Spitsbergenie, stacja badawcza UAMWyjątkowe miejsce. Zobacz z bliska jak wygląda stacja UAM na Spitsbergenie

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat - w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wypłata świadczenia nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Więcej o: