Dobry start - do kiedy złożyć wniosek? Na konta rodziców ZUS przelał w tym roku 1,1 mld złotych

Ponad 90 proc. uprawnionych osób złożyło wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu "Dobry start". Na konta rodziców i opiekunów trafiło już ponad 1,1 mld zł - poinformował ZUS. Do kiedy można złożyć wniosek o 300 plus?

Przypomnijmy, że od 1 lipca do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Wnioski o "Dobry start" tylko drogą elektroniczną

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.), Platformy Usług Elektronicznych (27,8 proc.) oraz portalu Emp@tia (9,0 proc.) Zdecydowana większość wniosków została obsłużona przez automat. 

Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie dobry start stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat (68,8 proc.). Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie dobry start uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), liceów ogólnokształcących (13,8 proc.) oraz techników (13,4 proc.). 

Najwięcej świadczeń "Dobry start" przyznano w województwie mazowieckim - dla 581 tys. dzieci, a dla 558,3 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. Natomiast najmniej świadczeń dobry start przyznano w województwie opolskim - dla 87,6 tys. dzieci, a dla 84,8 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. 

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie "Dobry start", ZUS przelał ponad 1,1 mld zł na konta rodziców i opiekunów w ramach tego programu.

Do kiedy można złożyć wniosek o 300 plus?

Program "Dobry start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. 

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat - w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wypłata świadczenia nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Więcej o: