Trudniej o szczepionkę na grypę. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w sprzedaży

Od czwartku 16 września będą obowiązywały ograniczenia w sprzedaży szczepionek przeciw grypie wydawanych na jednego pacjenta. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano we wtorek w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Jak czytamy w obwieszczeniu, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od 16 września 2021 r. ogranicza się liczbę wydawanych na jednego pacjenta w wieku powyżej 9 lat (w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym) szczepionek na grypę -  Efluelda, Fluarix Tetra, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra. Pacjentom będzie przysługiwać nie więcej niż jedna ampułko-strzykawka na 180 dni.

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie

Ograniczenia w sprzedaży szczepionek na grypę

W przypadku pacjentów poniżej 9 lat ograniczenie produktów Fluarix Tetr, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra dotyczy ilości nie więcej niż dwie ampułko-strzykawki na 180 dni. Wynika to z faktu, że u dzieci, które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie, powinny być podane dwie dawki w odstępie minimum czterech tygodni - poinformowano. 

Objawy grypy

Jak czytamy na stronie internetowej szczepienia.pzh.gov.pl, grypa to ostra infekcja górnych dróg oddechowych wywoływana przez wirusy grypy.

Objawy pojawiają się nagle:

  • gorączka lub subiektywne poczucie gorączki, dreszcze;
  • kaszel, zwykle suchy;
  • ból gardła;
  • katar lub zatkany nos;
  • bóle mięśniowe i stawowe;
  • bóle głowy;
  • zmęczenie;
  • u niektórych pacjentów wymioty i biegunka (częściej u dzieci niż dorosłych).

"Dominują objawy ogólne nad objawami ze strony dróg oddechowych. Gorączka i pozostałe objawy ogólne ustępują na ogół w ciągu tygodnia, kaszel utrzymuje się zwykle dłużej (2 tygodnie lub więcej). W większości przypadków grypa jest cięższą choroba niż przeziębienie, mogą wystąpić poważne powikłania, także u osób bez innych obciążeń zdrowotnych. Do grup ryzyka należą: kobiety ciężarne, dzieci do końca 5. roku życia, osoby w wieku ≥65 lat, pacjenci z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego, nerek, z cukrzycą, chorobami nowotworowymi, niedoborem odporności" - napisano.

Więcej o: