Spis powszechny. Czy małżeństwo musi spisać się oddzielnie? Odpowiadamy

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021 r. trwa do 30 września. Zostały ostatnie chiwle na wypełnienie ankiety. Jakie zasady obowiązują małżeństwa? Odpowiadamy.

Spis powszechny potrwa do 30 września. W tej edycji można wykonać go samemu, przez internet. Wciąż działają jednak rachmistrzowie, którzy chodzą po domach lub dzwonią do obywateli. Spis jest obowiązkowy, za odmowę grozi kara. 

Zobacz wideo Jesteśmy europejskim królem importu aut. Jak to się przekłada na klimat?

Spis powszechny a małżeństwo

Małżeństwa obowiązują w spisie nieco inne zasady. Nie trzeba bowiem samemu się spisywać, jeśli zrobi to za nas współmałżonek.

Tak, można wypełnić formularz za współmałżonka (za jego zgodą). Taka osoba, w świetle przepisów ustawy o NSP, dopełniła obowiązku spisowego. Jeśli natomiast osoba spisana przez inną osobę chce samodzielnie uzupełnić formularz spisowy – może tego dokonać

- informuje GUS na swojej stronie internetowej. 

Jak się spisać?

Samospisu można dokonać na stronie nsp2021.spis.gov.pl, na które trzeba zalogować się za pomocą jednej z trzech metod: 

  • numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
  • korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • wpisując adres e-mail oraz indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.

Inną metodą jest spisanie się na infolinii pod numerem 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:

  • najpierw trzeba wybrać klawisz "1", aby wybrać "Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021";
  • potem znów wciskamy "1", czyli "Spisz się przez telefon". 

Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

Więcej o: