Nowa atomowa broń fiskusa. Pomyliłeś się, podatniku? Płać karę. Korekta już nie pomoże

Przedsiębiorcy, którzy dziś pomylą się, składając deklarację podatkową, mają szansę uniknąć odpowiedzialności. Polski Ład ma jednak zmienić zasady - fiskus będzie mógł znacznie łatwiej karać za błędy w dokumentach.

Polski Ład ma nie tylko zrewolucjonizować podatki, ale wprowadzić kilka nowych zmian w przepisach istotnych dla przedsiębiorców. Prowadzącym firmy będzie najprawdopodobniej trudniej uniknąć odpowiedzialności za wykroczenia lub przestępstwa skarbowe. 

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Polexit się toczy

Podatnik się pomylił? Kara bardziej nieuchronna

Obecnie podatnik, który np. w deklaracji podatkowej popełnił błąd, może przesłać do urzędu korektę. To zazwyczaj chroni go przed negatywnymi konsekwencjami. Fiskus nie może wszcząć postępowania karnego. Ale to może się zmienić.

Przepisy, które przeprowadza przez Sejm Prawo i Sprawiedliwość zakładają bowiem, że "jeśli organ podatkowy rozpocznie już postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, to korekta złożona przez płatnika przestanie mieć znaczenie"  - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Polski Ład może uderzyć w przedsiębiorców

Nowy program rządu jest krytycznie oceniany przez część przedsiębiorców. Główny powód to podniesienie składki zdrowotnej. Od stycznia miałaby ona wynieść 9 proc. - zarówno dla prowadzących firmy jak i zatrudnionych czy emerytów. 

- Coraz bardziej widać to, że "Polski Ład" nie jest planem na gospodarczym na wzór "New Deal" prezydenta Roosvelta, który miał pomóc gospodarce amerykańskiej przezwyciężyć kryzys z początku lat 30. ubiegłego wieku -  mówi Maciej Oniszczuk, z kancelarii Oniszczuk & Associates, specjalizującej się w doradztwie prawnym i podatkowym dla biznesu oraz zakładaniu spółek w Polsce i za granicą.

Polski Ład jest też krytykowany za tempo procedowania. Rząd planuje bowiem przyjąć cały pakiet rozwiązań podatkowych do końca września, po to, by przepisy mogły wejść w życie od stycznia. "W naszej ocenie, projekt w wersji skierowanej do prac w Parlamencie dowodzi braku poszanowania przez Rząd zasad poprawnej legislacji oraz przejrzystości i przewidywalności systemu podatkowego. Pogłębia nieufność przedsiębiorców i obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa" - ocenia w swoim komunikacie Rada Przedsiębiorczości. 

Zdaniem organizacji tak obszerne i istotne zmiany wprowadzane do wszystkich kluczowych ustaw podatkowych, które de facto zmieniają funkcjonujące zasady systemu podatkowego, nie mogą być uchwalane w pośpiechu. "Stoimy na stanowisku, że nowa konstrukcja obciążeń składkowo-podatkowych pogłębi arbitraż w zatrudnianiu najgorzej zarabiających pracowników na umowy o pracę w kierunku samozatrudnienia" - twierdzą eksperci RP. 

Więcej o: