Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. Nadal nie spisały się miliony Polaków

Na przystąpienie do obowiązkowego Narodowego Spisu Powszechnego zostało jeszcze tylko kilka dni. Tymczasem miliony Polaków nadal się nie spisały. Co grozi za niedopełnienie obowiązku spisowego?
Zobacz wideo Inflacja pożera oszczędności. Iwuć: „Lokaty bankowe to gwarantowana strata". Gdzie trzymać pieniądze?

Za kilka dni zakończy się Narodowy Spis Powszechny 2021. Spisać można się najpóźniej do północy 30 września, jednak jeśli rachmistrz skontaktuje się z nami wcześniej, udzielenia informacji nie można odmówić. Okazuje się jednak, że nadal nie spisały się miliony Polaków.

20 proc. Polaków wciąż nie wzięło udziału w Narodowym Spisie Powszechnym

Jak podaje portal prawo.pl, na dzień 15 września w spisie nie wzięło udziału około 20 proc. mieszkańców Polski. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najgorzej w tej kwestii wypadają warszawiacy. Jak dotąd nie spisało się około 25 proc. mieszkańców stolicy. Nie najlepiej sytuacja wygląda także na Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Okazuje się, że największe problemy sprawiają wielkie miasta. 

Narodowy Spis Powszechny 2021. 'Spisobus' będzie jeździł po lubuskich gminach Spis powszechny. Czy małżeństwo musi spisać się oddzielnie? Odpowiadamy

Narodowy Spis Powszechny. Jak się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany trzema metodami: samospisu internetowego (CAWI), wywiadem telefonicznym (CATI) i wywiadem bezpośrednim (CAPI). 

Samospisu przez internet można dokonać na stronie GUS. Osoby, które wolą skorzystać z metody telefonicznej, mogą to zrobić, dzwoniąc pod numer: 22 279-99-99.

Spis Powszechny. Kto jest objęty obowiązkiem?

Obowiązkiem spisowym objęte są "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami" - czytamy na stronie spisu. 

Spis powszechny 2021 (zdjęcie ilustracyjne) Spis powszechny - do kiedy? Jak się spisać przez telefon?

GUS ostrzega: Odmowa uczestnictwa w spisie jest zagrożona karą

Z osobami, które nie spisały się przez internet lub telefon, od 23 czerwca może kontaktować się rachmistrz spisowy. Udzielenia informacji nie można mu odmówić, odmowa udziału w spisie jest bowiem zagrożona karą do pięciu tysięcy złotych. Jak podkreśliła jednak rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek w rozmowie Business Insider Polska, jeżeli rachmistrz do nas nie zadzwoni lub nie przyjdzie, także grozi nam kara grzywny.

Za podanie nieprawdziwych informacji przewidziana jest natomiast nie tylko grzywna, ale także ograniczenie wolności do dwóch lat. 

Więcej o: