ZUS ostrzega przed oszustami. "Czternastą emeryturę wypłacimy z urzędu. Nie trzeba wniosków"

Czternastą emeryturę Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - informuje ZUS. Zakład ostrzega jednocześnie przed oszustami, którzy podszywają się pod jego pracowników i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku.

ZUS wydał ostrzeżenie, gdyż otrzymał informację, iż do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracowniczkę Zakładu i oferowała pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Oszustka próbowała też nakłonić emerytkę do przekazania danych osobowych. 

"Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem" - wyjaśniono na stronie internetowej zus.pl

Poinformowano też, że jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką albo Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również powiadomić policję.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Czternasta emerytura. Ile wyniesie?

Seniorzy będą otrzymywać pełne lub pomniejszone "czternastki". Najwyższą (1250,88 zł brutto) otrzymają ci, których emerytura podstawowa nie przekracza 2900 zł brutto, a dodatkowego świadczenia w ogóle nie otrzymają osoby, których "wypłata" przekracza próg 4150 zł - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Wielka Brytania. W sklepach pojawiają się niedobory niektórych produktów, a na stacjach paliw kolejki, bo brakuje kierowców ciężarówek.Wielka Brytania ma "10 dni, by uratować Święta". Rząd ma mięknąć w sprawie wiz

Warto dodać, że czternaste emerytury będą przysługiwały nie tylko emerytom, ale też osobom, które pobierają inne świadczenia, w tym m.in. rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną, rentę socjalną, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, a także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. 

"Czternastka" ma trafić do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. 

"14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje" - informuje Zakład. 

.Demograficzne tsunami przeszło przez Polskę. Jego skala przeraża

Więcej o: