Ile kredytu hipotecznego przy płacy minimalnej w 2022 r.? Banki oferują większe kwoty

Para z dzieckiem, zarabiająca wynagrodzenie minimalne, które będzie obowiązywać w 2022 r., będzie mogła uzyskać wyższą kwotę kredytu hipotecznego niż obecnie. Co ciekawe, mimo wzrostu pensji niektóre banki oferują mniej pieniędzy.
Zobacz wideo "Czy kupowanie dziś mieszkania to pchanie się w problemy?". Odpowiada prof. Noga

Rząd przyjął 14 września projekt rozporządzenia podwyższającego przyszłoroczną płacę minimalną. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto, tj. o 210 zł więcej niż obecnie. Z kolei minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 19,70 zł.

Budowa mieszkań (zdjęcie ilustracyjne)Kredyty hipoteczne zdrożeją już w październiku. Jak temu zapobiec?

Kredyt hipoteczny przy płacy minimalnej 2022. Niektóre banki oferują większe kwoty

Dzięki zapowiadanej podwyżce, pracownicy z pensją minimalną w 2022 r. będą mogli liczyć również na większe kredyty hipoteczne. Para zarabiająca po 3010 zł brutto, zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony z 20-procentowym wkładem własnym, mająca na utrzymaniu jedno dziecko, będzie mogła uzyskać ponad 191 tys. zł kredytu w ING Banku Śląskim, ponad 189 tys. zł w Santander Bank Polska i około 145 tys. zł w Alior Banku - wylicza Money.pl. Oferty wymienionych banków są wyższe niż przy płacy minimalnej za 2021 r. odpowiednio o około 36, 52 i 30 tys. zł.

Z kolei Bank Pekao S.A. i Credit Agricole obniżyły swoje oferty. Pierwszy bank, jak podaje Money.pl, przy płacy minimalnej w 2022 r. jest gotów zaoferować kredyt hipoteczny ponad 166 tys. zł, z kolei drugi - ponad 155 tys. Przedstawione oferty są niższe niż przy pensji minimalnej w 2021 r. odpowiednio o około 10 i 2 tys. zł.

Szef NBP Adam Glapiński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat 'tarczy finansowej' dla firm, 8 kwietnia 2020 r.Były ekspert Ministerstwa Finansów ostrzega ws. inflacji. "Powinniśmy się bać"

Kredyt hipoteczny a możliwy wzrost stóp procentowych

W sierpniu inflacja w Polsce wyniosła 5,5 proc. - o 0,1 pp. więcej niż początkowo podawał GUS. To najwyższy odczyt od 20 lat. Ostatni raz wskaźnik przekroczył 5 proc. w 2001 roku. 

Eksperci przypominają osobom, które zdecydowały się na kredyty, że istnieje ryzyko podniesienia głównej stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej, która obecnie utrzymywana jest na rekordowo niskim, niemal zerowym poziomie. Jej podniesienie wpłynie na wzrost oprocentowania kredytów, co będzie miało przełożenie na wzrost rat kredytowych.

Więcej o: