Inflacja zajada oszczędności, NBP twierdzi, że nie może nic zrobić. Były premier: Podnieście stopy

Inflacja ma coraz większy apetyt na oszczędności Polaków, a według części ekonomistów może jeszcze wzrosnąć. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej wciąż nie podnosi stóp procentowych, co mogłoby nas, zdaniem wielu ekspertów, ochronić przed utratą wartości pieniądza. Co powinien zrobić rząd i NBP? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" byłego premiera Marka Belkę. Kolejnym gościem będzie Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.

Inflacja osiąga wartości niewidziane przez ekonomistów od 20 lat. W sierpniu jej wartość sięgnęła niemal 6 proc., a część ekspertów wieszczy już, że musimy szykować się na 7 proc. A może i więcej. Tymczasem Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, od tygodni powtarza, że inflację wywołują czynniki, nad którymi NBP nie ma kontroli.

Czy NBP podniesie stopy procentowe? 

- NBP nie ma takiej czarodziejskiej różdżki, przy pomocy której można obniżyć obecną inflację - powiedział podczas wrześniowej konferencji prasowej szef banku centralnego. 

Podczas wtorkowego wystąpienia na Kongresie 590 dał do zrozumienia, co musiałoby się wydarzyć, by Narodowy Bank Polski zareagował na bieżącą sytuację podniesieniem stóp procentowych. Deklarację złożył w przeddzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. -  Stałoby się tak, gdyby zewnętrzne impulsy cenowe przełożyły się na oczekiwania i płace, a to utrwaliłoby tę inflację, która na razie jest przejściowa. Z pełnym przekonaniem mówimy, że inflacja jest przejściowa, ale musimy patrzeć, czy ta przejściowa inflacja, wynikająca z szoków kosztownych, podażowych, z zewnątrz, nie przenosi się już na naszą gospodarkę w postaci spirali cen i płac, żądań płacowych w szczególności - stwierdził Glapiński. 

Były premier apeluje: Podnieście stopy

Czy Narodowy Bank Polski ma narzędzia, by przeciwdziałać inflacji? Zdaniem byłych szefów NBP nadszedł czas na reakcję. "Dalsza zwłoka byłaby sprzeniewierzeniem się podstawowemu celowi banku centralnego. Łamana byłaby zarówno Konstytucja, jak i ustawa o NBP" - napisali w liście otwartym Leszek Balcerowicz, Marek Belka i Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz: Andrzej Bratkowski, Marek Dąbrowski, Jan Czekaj, Dariusz Filar, Bogusław Grabowski, Jerzy Hausner, Marian Noga, Jerzy Pruski, Dariusz Rosati, Andrzej Rzońca, Andrzej Sławiński, Andrzej Wojtyna, Anna Zielińska-Głębocka (byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej). 

Co powinien zrobić rząd, Rada Polityki Pieniężnej, Narodowy Bank Polski? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Marka Belkę, byłego premiera. Dawny minister finansów już dziś apeluje jednak, by RPP szybko podniosła stopy procentowe. W jakim stopniu? Dowiemy się tego z rozmowy. 

Co z elektromobilnością? Ekspert wyjaśnia

W drugiej części programu Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska opowie o tym, jak najnowsze samochody zaprezentowane przez giganta rynku motoryzacyjnego mogą zmienić podejście do elektromobilności. 

W programie nie zabraknie też stałych pozycji. Daniel Maikowski wyjaśni, czy Apple to innowator, a Dominik Wardzichowski opowie o zarobkach w świecie sportu. 

Więcej o: