Stopy procentowe w górę. Policz wysokość swojej raty kredytu w kalkulatorze zmiany oprocentowania

Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową do 0,5 proc. To oznacza, że konsumenci będą płacić wyższe raty kredytów. Jakich wzrostów należy się spodziewać? Aby się dowiedzieć, wystarczy skorzystać z przygotowanego przez UOKiK kalkulatora zmiany oprocentowania.
Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w środę decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej z poziomu 0,1 do 0,5 proc. Poziom pozostałych stóp wygląda następująco: stopa lombardowa 1,00 proc. (w górę z 0,5 proc.), stopa depozytowa 0,00 proc., stopa redyskontowa weksli 0,51 proc. (podwyżka z 0,11 proc.), stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. Wzrośnie też podstawowa stopa rezerwy obowiązkowej - z 0,5 do 2,0 proc. Uchwała RPP weszła w życie 7 października 2021 r.

UOKiK uruchomił kalkulator zmiany oprocentowania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał w swoim wrześniowym komunikacie przed zaciąganiem kredytów i inwestowaniem w nieruchomości. Jeszcze przed decyzją RPP, stopy procentowe w Polsce były najniższe w historii. Wzrost stóp oznacza wzrost rat kredytów.

"Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko - gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie - nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela" - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie.

Orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania można samodzielnie sprawdzić na kalkulatorze. Jak to zrobić? Należy wejść na stronę internetową finanse.uokik.gov.pl i podać parametry swojego kredytu - kwotę, która została do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników - gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc.

UOKiK tłumaczy, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, kredytodawca na formularzu informacyjnym przedstawia ryzyka związane ze wzrostem raty - wylicza ją dla różnych stawek stóp procentowych. Jak wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka.

Apeluję do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty - warto już teraz orientacyjnie policzyć, ile mogłyby one wynosić. Zachęcam do korzystania z przygotowanego przez nas kalkulatora finansowego. Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty

- mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Więcej o: