Afera szpiegowska w USA. Inżynier jądrowy chciał sprzedać tajemnice wojskowe. Dane ukrył w kanapce

FBI aresztowała inżyniera jądrowego i jego żonę za próbę sprzedaży tajemnic wojskowych innemu państwu. Ściśle tajne informacje dotyczące budowy okrętów podwodnych z napędem jądrowym ukrywał w kanapce z masłem orzechowym i paczce z gumą do żucia.
Zobacz wideo USA: Pęka kopuła nuklearnego sarkofagu

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jonathan Toebbe był inżynierem jądrowym marynarki wojennej USA. Pracował nad morskim napędem jądrowym i miał dostęp do tajnych danych w tym zakresie. Z informacji podanej przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wynika, że mężczyzna już w kwietniu 2020 r. wysłał paczkę do obcego rządu wraz z próbką danych i wiadomością, w której zaoferował sprzedaż tajemnic nuklearnych.

Tajne dane w kanapce i paczce z gumą do żucia

Pracownik amerykańskiej marynarki wojennej korzystał z zaszyfrowanego programu e-mail, aby komunikować się z rzekomym przedstawicielem obcego rządu, który miał być zainteresowany kupnem tajnych informacji. W rzeczywistości Jonathan Toebbe pisał z tajnym agentem FBI. Inżynier jądrowy podczas kilkumiesięcznych "negocjacji" zawarł umowę na sprzedaż danych w zamian za tysiące dolarów w kryptowalutach.

Na początku czerwca 2021 r., agent FBI wysłał mężczyźnie 10 tys. dolarów w kryptowalutach jako "gest dobrej woli". W tym samym miesiącu Jonathan Toebbe i jego żona Diana wyjechali do stanu Wirginia Zachodnia. Karta pamięci z tajnymi danymi została ukryta w kanapce z masłem orzechowym i pozostawiona w umówionej lokalizacji. Diana Toebbe pełniła rolę obserwatorki, a inżynier nie spotkał się z agentem FBI.

Gdy Jonathan Toebbe przesłał agentowi klucz deszyfrujący do karty pamięci, agent zapłacił mu 20 tys. dolarów w kryptowalutach. Pod koniec sierpnia 2021 r. doszło do kolejnej wymiany - tym razem karta pamięci z tajnymi danymi została umieszczona w paczce z gumą do żucia. W zamian za informacje oraz klucz deszyfrujący, Jonathan Toebbe otrzymał od agenta FBI 70 tys. dolarów w kryptowalutach.

FBI aresztowała inżyniera nuklearnego, który chciał sprzedać tajne dane

Mężczyzna faktycznie przekazywał ściśle tajne dane, dotyczące napędów jądrowych dla amerykańskich okrętów podwodnych. Kolejna wymiana miała nastąpić na początku października 2021 r. Jonathan Toebbe i jego żona pozostawili w umówionej lokalizacji kolejną przesyłkę z kartą pamięci zawierającą tajne dane. Jednak tym razem zostali aresztowani przez agentów FBI.

Jak czytamy w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, para została oskarżona o naruszenie ustawy o energii atomowej. Jonathan i Diana Toebbe staną we wtorek 12 października przed sądem federalnym w Martinsburgu, w Wirginii Zachodniej.

Więcej o: