Nowy urząd do regulacji bitcoina. Tego chce największa giełda kryptowalut

Największa na świecie giełda kryptowalut Coinbase chce, by USA powołały nowego regulatora, który będzie nadzorował branżę altcoinów. Pomysł opiera się na czterech filarach.

O propozycji Faryara Shirzada, dyrektora ds. polityki Coinbase poinformowała telewizja CNBC

Coinbase zasugerował, że Kongres USA powinien uchwalić nowe przepisy regulujące rynki aktywów cyfrowych (MDA). Tym terminem określa się giełdy kryptowalut, które oferują usługi w zakresie przechowywania środków i handlu nimi, a także zaciągania i udzielania pożyczek. Spółka zaproponowała również, by branża kryptowalut ustanowiła nową organizację samoregulacyjną dla firm z rynku cyfrowych aktywów.

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

Cztery filary regulacyjne

Propozycja Coinbase opiera się na czterech filarach. Chodzi o: regulowanie aktywów cyfrowych, stworzenie nowego regulatora, ustanawianie zabezpieczeń przed scamami i wymogów dotyczących ujawniania informacji dla firm kryptowalutowych oraz promowanie konkurencji i współpracy.

Regulator miałby też uprawnienia do zatwierdzania wszelkich kryptowalut poza bitcoinem i etherem, by notować ich cenę za pomocą indeksów lub handlu nimi w USA.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Na początku września w Salwadorze kryptowaluta bitcoin stała się prawnym środkiem płatniczym. Rząd Salwadoru rozpoczął wcześniej zakup monet. Dzięki temu zapewniona została płynność dla sprzedawców i osób fizycznych, które skorzystają z nowej waluty. Bitcoin będzie środkiem płatniczym razem z dolarem.

Wcześniej w Salwadorze powstał fundusz powierniczy Bitcoin Trust, którego wartość to 150 miliardów dolarów. 23,3 miliona dolarów z funduszu przeznaczono na instalację kilkuset automatów bitcoinowych - bitomatów. Urządzenia działają tak samo, jak bankomaty: można z nich wypłacać oraz wpłacać do nich pieniądze.

Ponadto dla obywateli przygotowano aplikację, dzięki której obywatele Salwadoru mają możliwość dokonywania transakcji albo w bitcoinach, albo w dolarach. Każdy, kto pobierze aplikację, otrzyma 30 dolarów.

Więcej o: