Angela Merkel ostrzega ws. zawieszenia środków z UE dla Polski. "Nadszedł czas, by porozmawiać"

Angela Merkel, odchodząca kanclerz Niemiec przestrzega UE przed zawieszaniem wypłaty unijnych funduszy dla Polski bez wcześniejszych rozmów z Warszawą. - Nadszedł czas, aby dogłębnie porozmawiać z polskim rządem, jak możemy przezwyciężyć trudności. Mamy duże problemy, ale radzę je rozwiązać w rozmowach - powiedziała.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Europarlament nalega, aby Komisja Europejska zawiesiła wypłatę niektórych unijnych funduszy dla Polski zgodnie z regułą "pieniądze za praworządność". Chodzi o orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października. Stwierdzono, że uznawanie wyższości prawa unijnego nad krajowymi normami prawnymi jest niezgodne z konstytucją. Podobny apel dotyczący wstrzymania wypłat pojawił się w stosunku do Węgier.

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Premier Holandii Mark Rutte zapowiadał, że w nadchodzącym tygodniu wystosuje apel do Komisji Europejskiej, aby ta nie zatwierdzała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, dopóki nie zostanie rozwiązany problem sądownictwa, powstały po orzeczeniu TK.

Debata na temat cen energii w Parlamencie EuropejskimEuroparlament: Tnijcie fundusze za brak praworządności. Holendrzy twardo o Polsce

Angela Merkel: "Jestem zaniepokojona liczbą spraw, które są rozstrzygane w sądzie"

Odchodząca kanclerz Niemiec Angela Merkel zwróciła się w piątek (15 października) do Unii Europejskiej, aby nie wstrzymywała funduszy dla Polski i Węgier. Poparła toczące się dyskusje na wysokim szczeblu. - Myślę, że nadszedł czas, aby głęboko porozmawiać z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności. Mamy duże problemy, ale radzę je rozwiązać w rozmowach, znaleźć kompromisy - powiedziała, cytowana przez portal Politico.

Według Angeli Merkel, spory polityczne nie zawsze powinny być rozwiązywane na drodze sądowej. - Dlatego jestem trochę zaniepokojona dużą liczbą spraw, które są obecnie rozstrzygane w sądzie - dodała. Odchodząca kanclerz powiedziała, że unijny mechanizm praworządności wymagał "wielkiej gotowości do kompromisu ze wszystkich stron", a częścią tego kompromisu było to, że Polska i Węgry miały prawo zwrócić się do TSUE i "zapytać, czy ta dyrektywa jest zgodna z prawem europejskim".

Haga, Holandia. Budynek Binnenhof, siedziba parlamentu.Holenderski poseł o Polsce: zamrożenie funduszy pomoże wysuszyć zasoby rządu

Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zaakceptowany

Przypomnijmy, że Polska jako jedyny kraj UE nie poznała daty akceptacji swojego wniosku złożonego w Komisji Europejskiej. W ramach europejskiej inicjatywy do Polski mogłoby trafić ok. 23,9 mld euro bezzwrotnych dotacji i ponad 34,2 mld euro w ramach nisko oprocentowanych pożyczek.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy
Więcej o: