Rząd wyda miliony, by piesi byli bezpieczniejsi. Pieniądze na oświetlenie przejść, bariery, sygnalizację

- Analizy lokalne pokazują, że są miejsca, w których systematycznie zdarzenia drogowe się pojawiają. Chcemy je wyeliminować - zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 100 mln zł.

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ten reportaż pokazuje, o co chodzi w "wojnie" na granicy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiedział nowy program dla samorządów, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności pieszych na przejściach. W jego ramach samorządy będą miały do dyspozycji łącznie 100 milionów złotych.

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Rząd da samorządom miliony, by przejścia dla pieszych były bezpieczniejsze

Podczas pikniku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Starej Wsi pod Warszawą, Waldemar Buda podkreślał, że z programu będzie mogła skorzystać duża część - nawet tysiąc - samorządów. Wskazał, że pieniądze z niego będzie można wykorzystać na - jak określił - "dość nieduże, ale potrzebne inwestycje" jak oświetlenie przejść dla pieszych, bariery, wyniesienia, sygnalizację świetlną lub akustyczną lub azyle dla pieszych.

Chodzi - jak mówił - o wszystkie rozwiązania, które mogą doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślał wagę poprawy bezpieczeństwa w tych miejscach. Zaznaczył, że przejścia dla pieszych są miejscem szczególnie niebezpiecznym, gdyż tam dochodzi do połowy ze wszystkich zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Dlatego - jak mówił - "wszelkie działania, nawet najdrobniejsze, na tym polu, przyniosą efekty (...), w mniejszej ilości osób poszkodowanych".

Waldemar Buda dodał, że "już dzisiaj wprowadzone przepisy pokazują rzeczywiście, że kilkaset osób mniej po pierwsze cierpi, a nawet umiera w tych sytuacjach". Zaznaczył, że możemy to jeszcze poprawić.

Zdjęcie ilustracyjneSpór o Turów. Wiceminister Buda: Czechy są w trudnej sytuacji. Dotarło do nich

Rząd: Chcemy wyeliminować miejsca, w których często zdarzają się wypadki

Wiceszef MFiPR wyjaśnił, że pieniądze trafią do samorządów, ponieważ to one najczęściej odpowiadają za drogi lokalne i bezpieczeństwo na nich i najlepiej wiedzą, w których miejscach jest największy ruch i pojawia się zagrożenie dla pieszych. "Analizy lokalne pokazują, że są miejsca, są punkty, w których systematycznie i bardzo często tego typu zdarzenia się pojawiają. Chcemy je absolutnie wyeliminować" - podkreślał wiceminister.

Waldemar Buda dodał, że w ciągu najbliższych kilku tygodni Europejskie Centrum Transportowe uruchomi wspomniany program. Zachęcił samorządy, aby już rozpoczęły diagnozę i przygotowanie listy miejsc, w których potrzebne są inwestycje, a wkrótce aplikowały o pieniądze.

Mateusz MorawieckiBędzie podatek od luksusu? Mateusz Morawiecki: "Nie byłbym przeciwko"

Więcej o: