Podwyżka cen paliw. Poseł PiS o interwencji rządu: Myślę, że będzie. "Ale nie w postaci obniżki akcyzy"

Jarosław Sellin stwierdził, że możliwa jest interwencja rządu w sprawie podwyżek cen paliwa. Poseł PiS zaprzeczył jednak, by dotyczyło to obniżki akcyzy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał w rozmowie w Radiu ZET, że rząd próbuje znaleźć sposób na obniżenie cen paliw. Według polityka możliwa jest większa interwencja rządu w tej sprawie.

Zobacz wideo

Rząd ma zareagować na rosnące ceny paliwa. Ale nie obniżką akcyzy

Prowadzący program Andrzej Stankiwicz zapytał polityka, czy duże podwyżki na przykład cen paliwa, to wystarczający powód do interwencji państwa. - Ja nie mówię, że nie będzie interwencji. Myślę, że będzie - odpowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Dopytywany przez dziennikarza Jarosław Sellin stwierdził, że ingerencja ta na pewno nie będzie skutkowała obniżeniem akcyzy. - Prezes Kaczyński powiedział, że znajdziemy inny instrument, ale nie w postaci obniżki akcyzy. Od tego są specjaliści, którzy taką propozycję złożą - tłumaczył.

Jarosław Kaczyński w sobotnim wywiadzie w RMF FM powiedział, że jest "przeciwny manipulowaniem cenami za pomocą podatku akcyzowego" ponieważ "państwo musi zarabiać", a akcyza jest ważnym źródłem dochodu. Słowa prezesa PiS mocno kontrastują z jego wypowiedziami z 2011 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska. Kaczyński mówił wówczas, że politykom brakuje odwagi, by obniżyć akcyzę. Wówczas benzyna kosztowała 5,40 złotych.

Prognoza cen paliw na tydzień 18-24 października

W zeszłym tygodniu na stacjach cena oleju napędowego przekroczyła barierę sześciu złotych. W skali skraju diesel może przeskoczyć średnią cenę 6 zł w ciągu najbliższego tygodnia. Prognozy cen paliw e-petrol.pl na przyszły tydzień (18-24 października) wyglądają następująco:

  • Pb98 6,10-6,25 zł;
  • Pb95 5,90-6,03 zł;
  • ON 5,90-6,03 zł;
  • LPG 3,11-3,20 zł. 

Nie są to jedyne podwyżki, jakie czekają Polaków w 2022 roku - nadchodzą bowiem także podwyżki cen gazu i prądu. Wiceminister zapowiedział, że rząd zaproponuje dopłaty do rachunków za prąd, ale obejmą one tylko najuboższych mieszkańców naszego kraju. Rząd planuje przeznaczyć na to półtora miliarda złotych. Sam program prawdopodobnie obejmie 2,5 mln gospodarstw domowych. - Jeżeli będzie potrzeba, to będziemy w stanie robić to co roku - zadeklarował wiceminister.

Więcej o: