Emerytury stażowe. Jest projekt ustawy "Solidarności". Kiedy wejdą w życie?

"Solidarność" zebrała podpisy niezbędne pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Jakie są propozycje związkowców? Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jak informowaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, związek "Solidarność" złożył w połowie czerwca w Sejmie projekt ustawy o emeryturach stażowych, po czym zaczął zbierać podpisy. Zgodnie z obowiązującymi wymogami, aby projekt mógł trafić do Sejmu potrzeba 100 tys. podpisów. Związkowcy powiadomili pod koniec września, że uzbierali łącznie 235 tys. podpisów.

Z kolei 14 października Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" powiadomił, że pierwsze 100 tys. podpisów zostało już podliczonych.

Podsumowaliśmy dzisiaj akcję zbierania podpisów pod projektem obywatelskim dotyczącym emerytur stażowych, mam informację najnowszą z Sejmu, że pierwsze 100 tys. zostało podliczone, czyli te formalności zostały dokonane. Przed nami druga procedura, dotycząca przedstawienia projektu w Sejmie

- powiedział podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "S" w Zabrzu przewodniczący Komisji Krajowej związku Piotr Duda.

Emerytury stażowe. Co proponuje "Solidarność"?

"Solidarność" chce, aby emerytura stażowa nie była niższa od emerytury minimalnej przypadającej w danym roku. Aktualnie emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1022,30 zł "na rękę". Jak zapowiadają związkowcy, aby przejść na ten rodzaj emerytury, pracownik będzie musiał mieć uzbierany co najmniej minimalny kapitał, który pozwoli na wypłatę świadczenia nie mniejszego niż emerytura minimalna. Związkowcy podkreślają, że emerytura stażowa ma być prawem, a nie obowiązkiem.

Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek

- tłumaczy "Solidarność".

Emerytury stażowe. Dla kogo?

Jakie są założenia projektu "Solidarności" w sprawie emerytur stażowych?

  • Emerytura stażowa dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.,
  • na emeryturę stażową może przejść osoba, której staż pracy wynosi 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn,
  • emerytura stażowa wyliczana przez składki nie byłaby niższa od emerytury minimalnej.
Zobacz wideo Piotr Pawlak o szansach i wyzwaniach rynku motoryzacyjnego
Więcej o: