GUS: Inflacja w październiku 6,8 proc. A banki na to: +4 proc. na GPW

Mocne przyspieszenie inflacji w październiku martwi konsumentów (i nie tylko ich), ale są tacy, dla których to sygnał do optymizmu. Chodzi o giełdowych inwestorów, którzy rzucili się kupować akcje banków. Zbierający je indeks nagle wzrósł do ponad 4 proc.
Zobacz wideo Czy mamy bańkę na rynku mieszkaniowym, czy to jeszcze boom? [Q&A]

Inflacja po raz kolejny - siódmy w tym roku - przebiła oczekiwania ekspertów. Jak podał GUS we wstępnym, tzw. szybkim odczycie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 6,8 proc. To mocne przyspieszenie, bo wrześniowa inflacja była na poziomie 5,9 proc. Ekonomiści spodziewali się, że wskaźnik wzrośnie, ale nie aż tak - średnia oczekiwań była na poziomie 6,4 proc. Teraz prognozują dalsze wzrosty, pojawia się nawet "ósemka" z przodu w perspektywie najbliższych kilku miesięcy. 

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Inflacja mocno w górę. Już niedługo 7-8 proc. "w zasadzie pewne"

Inflacja w górę, banki na giełdzie też

Rośnie inflacja, rosną też giełdowe notowania banków. Po danych GUS kurs indeksu WIG Banki, który przed 10:00 był na lekkim minusie, wystrzelił w górę do ponad 4 proc. Po 11:30 ten ruch nieco osłabł, ale i tak był solidny, powyżej 3 proc. Banki Handlowy, Millennium i mBank wciąż zyskiwały po ponad 5 proc. 

Notowania indeksu WIG Banki po danych GUS o inflacjiNotowania indeksu WIG Banki po danych GUS o inflacji źródło: stooq.pl

Nie chodzi o samą inflację, a o to, jaką reakcję Narodowego Banku Polskiego może spowodować. NBP, a dokładnie Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decydujący o stopach procentowych, we wrześniu niespodziewanie stopy podniosła, w tym główną z 0,1 do 0,5 proc. Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że zależało mu na zaskoczeniu rynku i teraz będzie czas na obserwację skutków tego ruchu. Można było to odebrać jako zapowiedź przerwy w podwyżkach, ale teraz eksperci są już w zasadzie jednogłośni w tym, że na najbliższym posiedzeniu RPP powinna stopy znów podnieść. Bank PKO BP pisze, że spodziewa się 50 punktów bazowych w górę i że nie będzie to koniec. 

Według ekonomistów ING, docelowo stopy procentowe (a dokładnie główna) wzrosną do 2 proc. - to byłby poziom wyższy niż przed pandemią, kiedy na długo zatrzymał się na 1,5 proc. 

Wyższe stopy procentowe a banki

Inwestorzy liczą więc na kolejną podwyżkę stóp - posiedzenie RPP w tej sprawie już w przyszłym tygodniu, w środę - która wspomogłaby biznes banków. Wyższe stopy procentowe to wyższe raty kredytów, banki dostaną więc więcej pieniędzy ze spłat od kredytobiorców. Już parę dni temu Alior Bank wprost napisał w prezentacji do wynikowej za pierwsze półrocze, że "wzrost stopy referencyjnej NBP o 40 pb z 0,10% do 0,50%, zgodnie z decyzją RPP z 6.10.2021, powinien przełożyć się na poprawę wyniku odsetkowego Grupy Alior Bank w 2022 roku o ok. 130-150 mln zł" (cytat za forsal.pl). 

Inflacja. 71 proc. średnich i dużych firm w Polsce zamierza w najbliższych 12 miesiącach podnosić ceny swoich produktów. Nadchodzi fala podwyżek cen. Raport nie wyklucza wzrostu inflacji do 9 proc.

Oczywiście, wraz ze wzrostem stóp zwiększa się także oprocentowanie depozytów, ale to często następuje z pewnym opóźnieniem, bo zależy od decyzji samych banków, a nie rynkowych wskaźników (takich jak rynkowe stopy procentowe). Według raportu HRE Investments, jak dotąd (opracowanie datowane jest na 27 października) podwyżki lokat są kosmetyczne i dotyczą pojedynczych banków. Oferty w ostatnich tygodniach poprawiły jedynie mBank, ING i Millenium. Pełnego uwzględnienia podwyżki stóp z października należy spodziewać się dopiero za kilka miesięcy. 

Jezioro Tuz w Turcji Było jezioro, nie ma jeziora. Różowe wody Tuz wyschły zupełnie

Więcej o: