Ceny paliw. Biedroń wysmarował się benzyną. "Kiedy idziesz na randkę i chcesz pachnieć drogo"

"Do poziomu 5,96 zł/l oraz 5,98 zł/l wzrosły średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz oleju napędowego" - podaje BM Reflex. W proteście przeciwko drożyźnie na stacjach paliw współprzewodniczący Lewicy wysmarował się benzyną.

Więcej o drożyźnie na stacjach paliw przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nagranie, na którym Robert Biedroń posmarował się benzyną z dystrybutora, został opublikowany na Tik Toku. "Kiedy idziesz na randkę i chcieć pachnieć drogo" - zakpił współprzewodniczący Lewicy. W ścieżce dźwiękowej filmiku słyszymy piosenkę "Gasolina" (tłum. "Benzyna") autorstwa Carlo Torrijosa.

Średnie ceny paliw w Polsce

Na polskich stacjach utrzymują się wysokie ceny paliw. Jak poinformowało Biuro Maklerskie Reflex, do poziomu 5,96 zł/l oraz 5,98 zł/l wzrosły średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz oleju napędowego. W skali tygodnia benzyna podrożała 3 gr./l, diesel natomiast 4 gr./l. Symboliczny 1 gr./l podrożał autogaz i aktualna średnia detaliczna cena tego paliwa to 3,21 zł/l. Średnie ceny benzyny i diesla nieuchronnie zmierzają w stronę 6 zł/l.

Zobacz wideo Ceny paliw wystrzeliły. Czy przekroczą 6 złotych za litr?

W hurcie w skali tygodnia benzyna podrożała 6 gr./l netto a olej napędowy 4 gr./l. "Przełom października i listopada może jednak przynieść spadki cen hurtowych. Bardzo prawdopodobne więc, że średni detaliczny poziom cen benzyny Pb95 i oleju napędowego ustabilizuje się w okolicach 5,99 zł/l i utrzyma nieco dłużej" - podkreślili autorzy raportu.

BM Reflex: Coraz więcej stacji z cenami powyżej 6 zł/l

Jak zauważa Rafał Zybert z BM Reflex, rośnie liczba stacji paliw z cenami powyżej 6 zł/l. Jest to związane z drastycznym spadkiem poziomu marż detalicznych - średnio o blisko 50 proc. Gdyby marże detaliczne pozostały na średnim poziomie z I połowy roku, wówczas średni poziom cen benzyny Pb95 i oleju napędowego kształtowałby się obecnie w okolicach 6,10-6,19 zł/l. "Wysoki poziom cen paliw uderza więc zarówno w konsumentów jak i właścicieli stacji paliw" - podsumowuje autor.

Więcej o: