NBP wprowadzi do obiegu monety z Ignacym Daszyńskim. Złote 100 zł i srebrne 10 zł

Złote i srebrne monety kolekcjonerskie "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Ignacy Daszyński" będą do nabycia od 4 listopada. NBP zapowiada również wprowadzenie do obiegu złotej monety o nominale 500 zł oraz banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 zł.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 11 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 170 zł brutto. Nakład złotej monety o nominale 100 zł wynosi do 1200 sztuk, a cena - 2200 zł brutto - informuje NBP w komunikacie. Na rewersie srebrnej i złotej monety został umieszczony wizerunek Ignacego Daszyńskiego.

NBP zapowiada kolejną emisję, którą zaplanowano na 9 listopada 2021 r. Tego dnia bank centralny wprowadzi do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł oraz złotą monetę o nominale 500 zł - "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Kim był Ignacy Daszyński?

Ignacy Daszyński (1866-1936), polski polityk socjalistyczny w Galicji, wieloletni poseł w parlamencie austriackim z ramienia Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Górnego Śląska (PPSD), premier rządu lubelskiego w listopadzie 1918 r., poseł Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) na Sejm RP kolejnych kadencji (od 1919 r.), marszałek sejmu w latach 1928-1930 - napisał w folderze numizmatycznym prof. Jan Żaryn.

Monety kolekcjonerskie upamiętniają historyczne rocznice

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Zobacz wideo Ekspert ocenia, co powinno znaleźć się w ustawie. Jak walczyć z pandemią?
Więcej o: