W piątek w Pradze odbyła się kolejna tura negocjacji w sprawie kopalni w Turowie. Rozmowy z udziałem ministrów środowiska Polski i Czech nie przyniosły rozstrzygnięcia, więc przedłużono je do poniedziałku. Polska ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że wtedy powinniśmy poznać ostateczny komunikat.
W sobotę zaś w intencji Turowa - o miejsca pracy i godne warunki życia dla mieszkańców rejonu kopalni i elektrowni - na Jasnej Górze modlili się polscy politycy. We mszy uczestniczyła europosłanka Beata Kempa, która zamieściła na Twitterze zdjęcia z nabożeństwa.
"Trwa pielgrzymka na Jasną Górę związkowców z 'Solidarności' oraz mieszkańców Bogatyni w intencji pomyślnego rozwiązania sporu wokół kopalni w Turowie. Są z nami między innymi kapelan górniczej 'Solidarności' oraz burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz i poseł Janusz Kowalski" - napisała Kempa.
Mszę w Kaplicy Matki Bożej poprowadził o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. - W tej mszy świętej modlimy się o rozwiązanie sporu wokół kopalni i elektrowni Turów, za pracowników i ich rodziny, za miasto i gminę Bogatynia, za wszystkich, którzy dzisiaj tutaj pielgrzymują - mówił duchowny, cytowany przez radiomaryja.pl.
Więcej na temat polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 20 września br. nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewstrzymanie działalności kopalni odkrywkowej w Turowie. 55,9 proc. ankietowanych uważa, że nasz kraj nie powinien płacić tej kary. Przeciwnego zdania jest 31,1 proc. respondentów - wynika z nowego sondażu UCE Research i Syno Poland na zlecenie Business Insider. W badaniu uczestniczyło 1057 Polaków.