Abp Gądecki prosi o zbiórkę funduszy na rzecz migrantów. "Potrzebują wsparcia duchowego i materialnego"

"Bez względu na okoliczności przybycia migrantów, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego" - napisał w apelu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
Zobacz wideo MON udostępniło wideo, na którym widać migrantów koczujących w pobliżu Kuźnicy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował o wsparcie duchowe i materialne dla migrantów, którzy są na granicy polsko-białoruskiej. Na granicy z Białorusią gromadzi się bowiem coraz większa grupa migrantów.

"Zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada" - napisał arcybiskup Gądecki.

Arcybiskup Stanisław Gądecki: Módlmy się gorąco o pokój na wschodniej granicy Polski

Jak informuje Episkopat, środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone - za pośrednictwem Caritas Polska - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

"Bez względu na okoliczności przybycia migrantów, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego" - napisał w apelu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Poprosił również o modlitwę o pokój. "Módlmy się gorąco o pokój na wschodniej granicy Polski, za wszystkich migrantów tam przebywających, za mieszkańców tych okolic, za służby państwowe, w tym Straż Graniczną i wojsko, za polityków, Polaków i Białorusinów" - czytamy w apelu.

Kryzys na granicy z Białorusią. Media o setkach migrantów

W poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać dużą grupę uchodźców, która znajduje się przy polskiej granicy z Białorusią. Migranci znajdują się niedaleko Kuźnicy Białostockiej - tak, jak informował o tym niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

"Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości Wojska Obrony Terytorialnej. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy" - Napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, udostępniając nagranie z helikoptera, na którym widać grupę uchodźców, znajdującą się na polsko-białoruskiej granicy niedaleko Kuźnicy Białostockiej.

Więcej o sytuacji na granicy na stronie głównej Gazeta.pl

Apel Grupy Granica

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapełniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Podkreślono również, że migranci są zdesperowani, spotykają się z coraz większą brutalnością białoruskich służb, strona polska odmawia im bezpiecznego schronienia, a obie strony uniemożliwiają powrót do kraju pochodzenia.

Biorąc pod uwagę wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy z ostatnich kilku miesięcy, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że władze białoruskie będą dążyły do eskalowania przemocy, to zaś może się spotkać z gwałtowną reakcją ze strony polskich służb. Najbardziej ucierpieć na tym mogą bezbronni ludzie, w tym dzieci, osoby starsze i chore.

Tymczasem na polsko-białoruską granicę nie zostały dotychczas dopuszczone organizacje humanitarne ani medyczne, a lokalne szpitale nie otrzymały żadnego dodatkowego wsparcia.

Zwracamy zatem uwagę na konieczność monitorowania tej sytuacji przez Państwa organizacje i instytucje oraz wysłania na miejsce niezależnych obserwatorów. Należy podjąć pilne starania w celu wywarcia wpływu na polski rząd, żeby natychmiast wysłał na granicę pomoc medyczną i humanitarną na wypadek eskalacji przemocy.

Więcej o: