PKB Polski mocno w górę. "Powrót do normalności". Ale są i dużo gorsze wieści

PKB Polski urósł w trzecim kwartale br. o 5,1 proc. rok do roku - wynika z szybkiego szacunku, opublikowanego w piątek przez Główny Urząd Statystyczny. "Pozytywna niespodzianka", "powrót do normalności" - piszą ekonomiści. Niestety, wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach polska gospodarka nie będzie już rosła tak szybko.
Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

PKB Polski (niewyrównany sezonowo) urósł o 5,1 proc. rok do roku - podał w piątkowym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. To nieco więcej niż zwykle prognozowali ekonomiści. Konsensus rynkowy, według ankiety agencji ISBNews, wynosił 4,7 proc.

embed

Na razie ze strony GUS poznaliśmy wyłącznie "suchą" liczbę, bez danych co do poszczególnych elementów tego odczytu. Więcej szczegółów o PKB Polski w minionym kwartale GUS poda 30 listopada. Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewa się solidnego wzrostu wydatków konsumpcyjnych oraz inwestycji (oba o ok. 6 proc.), choć w tym drugim przypadku wynik będzie imponujący nieco "sztucznie" - będzie zawyżony przez efekty statystyczne.

PKB Polski w górę. "Pozytywna niespodzianka"

Ekonomiści banku Pekao oceniają piątkowe dane o PKB Polski jako "pozytywną niespodziankę", a eksperci w PKO BP "powrotem do normalności".

Analitycy Pekao są zdania, że w całym 2021 r. również Polska gospodarka urośnie o ponad 5 proc. rok do roku. Zwracają też uwagę, że nasz produkt krajowy cały czas zbliża się do trendu sprzed pandemii. Sam realny poziom PKB sprzed pandemii już przebiliśmy w drugim kwartale br., podczas gdy np. Niemcy są jeszcze w 2019 r., a Włosi w 2016 r.

Ekonomiści mBanku również uważają, że w całym 2021 r. tempo wzrostu polskiej gospodarki przebije 5 proc. Mają jednak i gorszą wiadomość. 

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że średnioroczny, pięcioprocentowy wzrost PKB żegnamy do kolejnego cyklu wzrostowego, a 2021 będzie pod względem tej miary wzrostu najlepszy w okresie 2021-2025

- piszą. Powodów jest wiele, w 2022 r. to m.in. pierwsze efekty podwyżek stóp, wysoka inflacja czy opóźnienie inwestycji publicznych. 

Jakub Rybacki z PIE również prognozuje, że w całym 2021 roku gospodarka wzrośnie o około 5 proc.

Tym samym PKB będzie wyższe o około 2,4 proc. niż w 2019. Prognozy Międzynarodowego Fundusuz Walutowego wskazują, że porównywalne wyniki osiągną Węgry i Rumunia, nieco lepsze natomiast państwa bałtyckie i Luksemburg

- przypomina ekspert.

Więcej o: