Ceny prądu w górę od nowego roku. Prezes URE: Należy się spodziewać podwyżek, które będą dwucyfrowe

Prezes URE Rafał Gawin zapowiedział, że urząd niedługo zatwierdzi podwyżki cen prądu przez firmy energetyczne. Powtórzył też, że trzeba się spodziewać kilkunastu procent wzrostu. Gawin pozytywnie ocenił też pakiet antyinflacyjny.

Do 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki chce zakończyć proces zatwierdzania nowych taryf prądowych - powiedział prezes URE, Rafał Gawin w programie "Money. To się liczy". Dodał, że decyzja podjęta w tym terminie pozwoli wprowadzić podwyżki od 1 styczna. 

Zobacz wideo Czy jesteśmy skazani na droższą energię?

Ceny prądy w górę od 1 stycznia

Już we wrześniu prezes URE zapowiadał, że podwyżki cen prądu będą wyższe niż gdyby wziąć pod uwagę samą inflację. Rafał Gawin już wtedy stwierdził, że trzeba spodziewać się dwucyfrowych podwyżek. Powtórzył to w wywiadzie z money.pl dwa miesiące później. 

Jesteśmy na etapie procedowania tych wniosków, postępowań administracyjnych. Te są objęte tajemnicą, więc trudno mi ujawniać szczegóły. Jednak już wielokrotnie mówiłem, że należy się spodziewać podwyżek, które będą dwucyfrowe. One w przyszłym roku nie będą tylko i wyłącznie odzwierciedlały poziomu inflacji. Można przedstawiać różne liczby i w różnym kontekście. Myślę, że będzie to minimum kilkanaście procent więcej

- powiedział prezes URE. 

Tarcza antyinflacyjna dobrze przyjęta przez URE

Rafał Gawin został zapytany również o rozwiązania z zaprezentowanej w czwartek tarczy antyinflacyjnej. Rozwiązania z niej ocenił jako korzystne. 

Z punktu w widzenia regulatora rozwiązania są dobre, w dobrym kierunku, bo nie ingerują bezpośrednio w rynek, a dają realny efekt dla odbiorców w gospodarstwach domowych

- ocenił prezes URE. 

Więcej na temat gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl

W skład tarczy wchodzi obniżka VAT na energię elektryczną do 5 proc. i na gaz do 8 proc. Rozwiązanie ma obowiązywać przez trzy miesiące. Tymczasowo rząd nie będzie pobierał akcyzy za prąd od gospodarstw domowych, a pozostali odbiorcy zapłacą minimum dozwolone przez UE. Ponadto zaprezentowano również dopłaty dla najuboższych gospodarstwo domowych. 

Więcej o: