Nieoczekiwana decyzja rządu. Prezent dla mieszkających w blokach. "Ta tarcza ma chronić polskie rodziny"

- Dołączamy do Tarczy Antyinflacyjnej obniżkę podatku VAT na ogrzewanie z sieci - ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że dzięki działaniom rządu spaść może nie tylko inflacja, ale ceny ogrzewania dla mieszkańców m.in. bloków i kamienic.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że we wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej pakiet antyinflacyjny. - Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczących Tarczy Antyinflacyjnej, o której powiedziałem w zeszłym tygodniu. Ma chronić polskie rodziny, chronić budżety i zmniejszać obciążenia związane ze wzrostem cen - stwierdził. 

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Tańsze paliwo, gaz i energia. Rząd obiecuje, że inflacja spadnie

Szef rządu przypomniał też wcześniejsze założenia nowego pakiet. - Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. To duże uszczuplenie dochodów budżetowych, ale bardzo ważna korzyść dla obywateli, którzy ogrzewają gazem swoje mieszkania, domy czy miejsca pracy - stwierdził. 

Kolejny pakiet zmian jest dla tych, którzy ogrzewają się za pomocą gazu. - Dołączamy do Tarczy Antyinflacyjnej obniżkę podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - zapewnił premier Morawiecki.

Polacy kupują testy na COVID w aptekachPolacy boją się kwarantanny? Kupują dziesiątki tysięcy testów na COVID

Będzie tańsze paliwo? Morawiecki: Obniżamy

Szef rządu odniósł się też do cen na stacjach. - Maksymalna obniżka akcyzy na paliwo to kolejne nasze działanie, aby zmniejszyć koszt dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Obniżamy ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy oraz obniżamy opłatę emisyjną do 0 do końca maja - zapewnił. 

Morawiecki omówił też kwestię nowego dodatku, który częściowo ma zrekompensować koszt żywności. - Jednocześnie też wdrażamy dodatek osłonowy, wynikający z podnoszonych cen przez różnych producentów. Ten dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1150 zł w zależności od liczebności rodziny - stwierdził. 

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Rząd chroni, inflacja rośnie

Działania rządu mają sprawić, że inflacja spadnie, a podwyżki cen będą mniej dokuczliwe. Jak na razie jednak tempo utraty wartości pieniądza jest najwyższe w XXI wieku. Inflacja w listopadzie, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 7,7 proc. Ostatni raz poziom 7 proc. przekroczyła w 2001 roku.

To ma się jednak zmienić. - Szacujemy, że dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść - stwierdził Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Zapewnił, że inflacja spadnie o ok. 1 punkt procentowy. 

DLORA\WydarzeniaInflacja szaleje. Są dane za listopad. Inflacja najwyższa w XXI wieku

Więcej o: