Antarktyda. Ogromne jezioro zniknęło w sześć dni. Naukowcy próbują ustalić, jak do tego doszło

Ilość wody w jeziorze była dwukrotnie większa niż w zatoce San Diego - przekazała Helen Fricker, glacjolog z Instytutu Oceanografii im. Scrippsa w La Jolla w Kalifornii. Akwen zniknął zaledwie w sześć dni.

Satelitom udało się uchwycić obraz, który dokumentuje zniknięcie jeziora. Zbiornik wodny był podobnej wielkości, co polskie jezioro Śniardwy - największe jezioro w Polsce, znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim.

Zobacz wideo Jakub Małecki pokazuje, jak stopniał lodowiec Ferdynand i porównuje ze zdjęciem sprzed 100 lat

Jezioro na Antarktydzie zniknęło. Naukowcy nie wiedzą, jak do tego doszło 

Jak informuje portal Sciencenews.org, 5 czerwca 2019 r. na szczycie lodowca szelfowego Amery'ego na wschodzie Antarktydy, znajdowało się pokryte lodem jezioro, które w przeciągu sześciu dni zniknęło. Akwen mieścił od 600 do 750 milionów metrów sześciennych wody. Obecnie w jego miejscu znajduje się głębokie zapadlisko wypełnione pękniętym lodem.

- Ilość wody w jeziorze była dwukrotnie większa, niż w zatoce San Diego. Mówimy o dużej ilości wody - przekazała Helen Fricker, glacjolog z Instytutu Oceanografii im. Scrippsa w La Jolla w Kalifornii.

Obecnie naukowcy badają dane, które zebrała satelita i próbują rozwikłać, jak doszło do zniknięcia wody. Według badaczy najprawdopodobniej ciężar cieczy spowodował pęknięcie szelfu lodowego poniżej akwenu, a następnie w lodzie utworzył się kanał, którym spłynęła woda

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata nauki na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy za zniknięcie jeziora odpowiada globalne ocieplenie?

Jezioro, które zniknęło, znajdowało się na Antarktydzie co najmniej od 1973 roku. Naukowcy nie wiedzą, czy zniknięcie akwenu jest spowodowane zmianą klimatu. Lodowe jeziora oraz doliny regularnie pojawiają się w okolicach, gdzie znajdowało się jezioro. Jednak po raz pierwszy naukowcy mają dane, na podstawie których będą w stanie dokładnie ustalić przyczyny i okoliczności zniknięcia jeziora.

Więcej o: