Wyższe mandaty i grzywny dla piratów drogowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najważniejsza zmiana dotyczy wysokości kar dla przestępców drogowych. Oprócz wyższych mandatów i grzywien zmiany dotyczą również punktów karnych.

W poniedziałek 13 grudnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał w piątek 10 grudnia nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

To jedna z ważniejszych zmian w kodeksie drogowym, podnosi kary dla osób nieprzestrzegających przepisów. Ustawa czeka na publikację, a w życie wejdzie 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz wideo Kierowca wyprzedzał we mgle w niedozwolonym miejscu. Policjanci zjechali mu z drogi w ostatniej chwili

Wyższe mandaty drogowe i grzywny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Od nowego roku piraci drogowi zapłacą większe grzywny nakładane w postępowaniu mandatowym. Maksymalna wysokość grzywny nie będzie wynosiła już 5 a 30 tys. zł. Za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu, minimalna grzywna wyniesie 3 tys. zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jeśli chodzi o mandaty, to dokładny taryfikator nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że wzrośnie wysokość minimalnego mandatu. Obecnie jest to 50 zł, a poprawka Senatu o podwyższenie tej kwoty do 400 zł została odrzucona. Jak podaje portal auto-swiat.pl inne nowe stawki mandatów to m.in.:

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h - kara grzywny nie niższa niż 800 zł, niezależnie czy był to teren zabudowany, czy nie;
  • Tamowanie ruchu lub utrudnianie ruchu - 500 zł lub nagana;
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu - 1,5 tys. zł;
  • Niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej - 1,5 tys. zł;
  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - 1,5 tys. zł;
  • Ignorowanie zakazu wyprzedzania - nie mniej niż 1 tys. zł;
  • Naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych - 1,5 tys. zł;
  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu (lub innego podobnie działającego środka) - nie mniej niż 2,5 tys. zł;
  • Objeżdżanie opuszczonych zapór - nie mniej niż 2 tys. zł lub areszt czy kara pozbawienia wolności;
  • Wjazd na przejazd kolejowy, gdy brak możliwości zjazdu po drugiej stronie - nie mniej niż 2 tys. zł. 

Nowelizacja kodeksu drogowego obejmuje również punkty karne

Liczba punktów karnych za szybką jazdę czy wyprzedzanie przed pasami wzrośnie z 10 do 15 punktów. Ponadto punkty zostaną skasowane dopiero po dwóch latach, które będą liczone od daty spłacenia mandatu. Liczba zgromadzonych punktów ma również wpływać na wysokość składki OC.