IKZE w 2022 r. z wyższym limitem wpłat. Co dają Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego?

IKZE w 2022 r. pozwolą oszczędzać nieco więcej środków niż w 2021 r. Limit wpłat wyniesie 7106,40 zł, a dla osób samozatrudnionych - 10 659,60 zł. Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego pozwalają na preferencyjne odkładanie na emeryturę - wpłaty na IKZE obniżają podatek PIT do zapłaty w danym roku.

W 2022 r. limit wpłat na IKZE wyniesie 7 106,40 zł. Oznacza to, że będzie o niemal 800 zł wyższy niż w 2021 r. Jeszcze wyższy limit wpłat na IKZE będzie obowiązywał dla osób samozatrudnionych - wyniesie on 10 659,60 zł, a więc o prawie 1,2 tys. zł więcej niż w 2021 r. 

"Standardowy" limit wpłat na IKZE w danym roku stanowi 120 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2022 r.. W ustawie budżetowej zapisano ten wskaźnik na poziomie 5922 zł.

Dla osób samozatrudnionych limit wpłat na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest o połowę wyższy. To ustawowa "rekompensata" dla nich za to, że nie mogą odkładać na Pracowniczych Planach Kapitałowych i korzystać z rządowych dopłat do nich. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
  • Więcej o emeryturach przeczytaj na Gazeta.pl

IKZE pozwalają zaoszczędzić na podatku

IKZE pozwalają na preferencyjne oszczędzanie na emeryturę. Co więcej, korzyści z tego będą widoczne nie tylko na jesień życia - można je czerpać od razu. Wszystko dzięki uldze podatkowej. 

O kwotę wpłaconą w danym roku na IKZE można pomniejszyć dochód w zeznaniu PIT. W 2021 r. przy maksymalnej wpłacie na IKZE można zaoszczędzić na podatku 1073 zł lub 2019 zł (kolejno dla osób z pierwszego i drugiego progu podatkowego). Dla przedsiębiorców maksymalna korzyść jest jeszcze wyższa - 1609 zł lub 3029 zł (zależnie czy osoba samozatrudniona jest opodatkowana stawką 17 czy 32 proc.) lub 1798 zł (dla osób na podatku liniowym). Przy wpłacie niższej niż maksymalna, korzyść będzie oczywiście nieco niższa. 

Z powodu tej korzyści podatkowej wiele osób o wpłacie na IKZE "przypomina" sobie pod koniec roku. 

IKZE podlegają dziedziczeniu

Środki z IKZE można wypłacić w każdej chwili, niemniej najbardziej opłaca się to zrobić po ukończeniu 65 lat (i pod warunkiem wpłat w minimum pięciu latach). Wówczas wypłata jest objęta wyłącznie 10-procentowym, ryczałtowym podatkiem. Jeśli wypłaci się środki z IKZE wcześniej (lub nie zostanie spełniony warunek wpłat w przynajmniej pięciu latach), kwota wypłaty powiększa dochód do opodatkowania w danym roku w zeznaniu PIT. Tym samym wcześniejsza korzyść podatkowa się wyzeruje.

IKZE prowadzone są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, banki, zakłady ubezpieczeń na życie, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i domy maklerskie.

Środki na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego są prywatne i podlegają dziedziczeniu. Co więcej, dziedziczone środki z IKE nie są opodatkowane podatkiem PIT oraz podatkiem od spadków i darowizn.

Według danych KNF, na koniec czerwca 2021 r. w Polsce prowadzonych było ok. 420 tys. Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Więcej o: