Płaca minimalna w 2022 r. niby w górę, ale tym razem ma wielkiego wroga

Płaca minimalna w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto, czyli o 210 zł więcej niż w 2021 r. Oznacza to podwyżkę o 7,50 proc. Problem tylko w tym, że inflacja na przełomie roku sięgnie zapewne ok. 8 proc. rok do roku. Płaca minimalna po raz pierwszy od lat pójdzie w górę mniej niż inflacja.

Płaca minimalna w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto, minimalna stawka godzinowa będzie zaś równa 19,70 zł brutto. W obu przypadkach oznacza to wzrost o ok. 7,5 proc. wobec kwot z 2021 r. Osoby na najniższej krajowej dostaną więc podwyżki, pierwszy raz od kilku lat jej skala będzie jednak niższa od inflacji rocznej. Prognozy wskazują, że na przełomie 2021 i 2022 r. inflacja roczna wyniesie przynajmniej ok. 8 proc. Można więc powiedzieć, że realna wartość płacy minimalnej będzie w styczniu niższa niż rok temu.

Zobacz wideo Czy inflacja jest poza kontrolą? Borys: Wydaje mi się, że nie

Lublin. Protest przeciwko 'lex TVN'Tysiące Polaków protestowało w obronie mediów. "PiS zawłaszcza wszystko"

  • Więcej o wynagrodzeniach w Polsce przeczytaj na Gazeta.pl

Płaca minimalna w 2022 r. - brutto o mniej niż inflacja, ale za to netto...

Płaca minimalna w ujęciu brutto pójdzie w górę "tylko" o 7,50 proc. - mniej od inflacji - ale akurat w 2022 r. szczególnie warto zwrócić uwagę także na ujęcie netto, czyli to, ile pracownik dostanie "na rękę". W życie od początku 2022 r. wchodzi bowiem Polski Ład, w ramach którego zmniejszy się opodatkowanie najniższych pensji. 

Taka sama kwota wynagrodzenia brutto będzie oznaczała wyższą pensję netto. Obecna płaca minimalna brutto - 2800 zł - to na rękę ok. 2062 zł. Minimalne wynagrodzenie 3010 zł w 2022 r. będzie oznaczało ok. 2364 zł na rękę. W takim ujęciu płaca netto pracownika "na minimalnej" wzrośnie o ok. 14,6 proc., a więc wyraźnie mocniej niż prognozowane tempo wzrostu cen.

Płacę minimalną otrzymuje w Polsce ponad 2 mln osób.

.Polski fetysz: jeden etat to jeden człowiek. Dlatego pracujemy niemal najdłużej w UE

Płaca minimalna może rosnąć nawet dwa razy do roku

Zgodnie z ustawą o płacy minimalnej, rząd może podnosić "najniższą krajową" nie raz w roku (od stycznia), ale nawet dwukrotnie w ciągu roku (w styczniu i lipcu), jeśli prognozuje, że w danym roku średnioroczna inflacja przekroczy 5 proc. I choć zewsząd spływają prognozy wskazujące, że w 2022 r. średnioroczna inflacja może wynieść nawet 7-8 proc., to rząd w założeniach do budżetu przyjął, że będzie to 3,3 proc. Na jego wytłumaczenie można przypomnieć, że założenia te były formułowane ponad pół roku temu, kiedy nastroje i prognozy na rynku były znacząco inne niż obecnie.

W każdym razie jeśli rząd w 2022 r. zaprognozuje, że średnioroczna inflacja w 2023 r. będzie wyższa niż 5 proc. (dziś można powiedzieć, że taki scenariusz nie jest całkiem wykluczony), będzie musiał zarządzić podwyżkę płacy minimalnej dwa razy w roku.

Czy Polacy pracują za dużo?Pracujemy więcej, ale zarabiamy mniej niż bogaty Zachód. "Bo jesteśmy inni"

Więcej o: