Do kiedy bon turystyczny? Ważność 500 plus na wakacje wydłużono

Bon turystyczny został już oficjalnie wydłużony. Ustawę podpisał już Andrzej Duda. Do kiedy jest ważny bon. Gdzie można wykorzystać 500 plus na wakacje?

17 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jej elementem jest bon turystyczny i wydłużenie jego ważności. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację w poniedziałek 20 grudnia, przedłużając ważność 500 plus na wakacje. 

Do kiedy bon turystyczny?

Pierwotnie bon turystyczny można było wykorzystać do końca marca 2022 r. Teraz ten termin został wydłużony o pół roku, czyli do 30 września przyszłego roku.

Bon turystyczny. Gdzie można go zrealizować?

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie jest to 1000 zł. Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Wybierając się na urlop, koniecznie sprawdź, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie honorują bonu. Aby upewnić się, że transakcja będzie możliwa, należy wejść na tę stronę i wpisać odpowiednie miasto, lub nazwę hotelu czy ośrodka.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zobacz wideo Ta profilerka jest doskonała w swojej pracy. Wykorzystuje w niej traumę z dzieciństwa

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: