500 plus - zmiany w programie. ZUS będzie wypłacać pieniądze "na zakładkę"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie od stycznia obsługę programu Rodzina 500 plus. Prezeska ZUS Gertruda Uścińska wyjaśniła, że pieniądze będą początkowo wypłacane beneficjentom metodą "na zakładkę". Co to oznacza?

Prezeska ZUS wyjaśniła w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "w 2022 r. obsługa wniosków na 6,7 mln dzieci oraz 81 mln wypłat świadczenia 500 plus rocznie zostanie powierzona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych".

- Najpierw od 1 stycznia ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia wychowawcze dla nowo składanych wniosków. Ponadto od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, czyli czerwiec 2022 - maj 2023 r. - tłumaczyła.

500 plus - zmiany od 2022 roku. Świadczenie wypłacane "na zakładkę"

Uścińska powiedziała, że wnioski w ramach tego naboru trafią już do ZUS. - Natomiast gminy i powiaty obsługują wnioski składane do końca 2021 r. oraz wypłacają świadczenia do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. Przejęcie obsługi wypłat "na zakładkę" zapewni bezpieczeństwo ciągłości wypłat - podkreśliła prezeska ZUS.

- Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gminy lub powiatu, nie muszą zgłaszać tego faktu do ZUS. Do maja 2022 r. świadczenie będzie wypłacać ten sam podmiot. W sprawach dotyczących świadczeń przyznanych przez jednostki samorządu terytorialnego nadal należy kontaktować się z pracownikami organu, który przyznał dane świadczenie. Przyznane uprawnienia są w pełni zachowane - powiedziała "Rzeczpospolitej" Gertruda Uścińska.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polacy nie gęsi i swoje seriale mają. Ta produkcja popularnością u nas przebiła międzynarodowy hit

500 plus. Ważne zmiany w programie od 2022 r.

Pieniądze z programu Rodzina 500 Plus będą od przyszłego roku wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej, czyli na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana dotyczy również sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Dodatkowe 500 plus od 2022. Jak uzyskać?

Od 1 stycznia 2022 r. do ZUS będzie można również składać wnioski o wypłaty z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pieniądze przysługują na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Łącznie można otrzymać 12 tys. zł - po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Ministerka Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg mówiła w Programie 1 Polskiego Radia, że wnioski będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, profil Empatia resortu rodziny oraz bankowość elektroniczną. Zastrzegła, że banki na razie deklarują przyjmowanie wniosków od 4 stycznia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku, ale decydująca będzie data jego złożenia. Świadczenie będzie przyznawane niezależnie od dochodu i równolegle z wypłatą 500 plus.

Więcej o: