Podwyżka dla dwóch milionów Polaków. Ale wielu może jej nie odczuć. Winna pędząca inflacja

Od stycznia zmieni się minimalna pensja oraz najniższa stawka godzinowa. Podwyżki obejmą ponad dwa miliony Polaków. Ich realną wartość obniżyć może jednak inflacja.
Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Od nowego roku wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie wynosiła 3 010 złotych brutto, czyli o 210 złotych więcej w stosunku do najniższego wynagrodzenia w tym roku. Minimalna stawka godzinowa w 2022 r. wyniesie zaś 19,70 zł brutto - wyjaśnia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP. Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Pensja minimalna 2022. O ile wzrosną wynagrodzenia Polaków?

Minister podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że rząd stara się utrzymać płacę minimalną na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2022 roku będzie to prawie 51 proc. - zaznaczył Szwed. 

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrastają też dodatki związane z pracą, takie jak np. minimalne wynagrodzenie za przestój, dodatek za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik nie świadczy pracy, ze względu na przewidziane w rozkładzie czasu pracy dni wolne. Problemem jest jednak szybko wzrastająca inflacja. W listopadzie 2021 roku wyniosła ona 7,8 proc. - najwięcej od 20 lat, co oznacza, że wielu Polaków podwyżek może nie odczuć.

Więcej o wynagrodzeniach w Polsce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS: To powyżej 5,6 tys. zł

"Najniższa krajowa" 2022 a inflacja

Jak pisaliśmy, płaca minimalna w roku 2022 wzrośnie o około 7,50 proc., czyli mniej od inflacji. Od nowego roku w życie wchodzi jednak także Polski Ład, który zakłada niższe opodatkowanie pensji, a więc wzrost wynagrodzenia "na rękę". O ile więc w 2021 roku "najniższa krajowa" wynosiła około 2062 zł netto, od 1 stycznia wzrośnie ona już do 2364 zł netto, czyli o około 14.6 proc. Rząd pensję minimalną może jednak podnosić dwa razy w ciągu roku - w styczniu i w lipcu. Najniższe wynagrodzenie otrzymuje ponad dwa miliony Polaków. 

Więcej o: