Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował najnowsze statystyki dotyczące osób, które starają się pozostać na stałe w naszym kraju. Wnioski o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce złożyło w grudniu prawie 770 cudzoziemców - wyjaśnia Urząd w komunikacie. "Byli to głównie obywatele Iraku (260 osób) i Białorusi (226 osób)" - precyzuje.
Więcej informacji o sytuacji na granicy z Polską na stronie głównej Gazeta.pl
Dane za grudzień wskazują na wzrost liczby wniosków. W listopadzie o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce starało się 402 cudzoziemców (w tym 258 po raz pierwszy). Głównie obywatele: Rosji (271 os.), Turcji (22 os.) i Ukrainy (21 os.).
Sporo wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej
Wcześniej Urząd publikował inne dane, które mogą opisywać sytuację na granicy. "Do końca listopada br. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 7 tys. cudzoziemców. Byli to głównie obywatele: Białorusi - 2 tys. osób, Afganistanu - 1,7 tys. osób oraz Iraku - 1,2 tys. osób" - informował Urząd do Spraw Cudzoziemców dokładnie przed miesiącem.
Jak wyśniał wówczas decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało 2 tys. cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Białorusi oraz Afganistanu (ewakuowani współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji). Oznacza to, że pozytywnie rozpatrywanych było ok. 50 proc. wniosków, w przypadku 23 proc. wnioski umarzano, 27,7 proc. spotkało się z odmową.
Urząd opublikował też dane dotyczące wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce. Złożyło je 46,9 tys. cudzoziemców. I tu widoczny jest wyraźny spadek. "W ubiegłym roku liczba wniosków była wyższa o prawie 40 proc. w porównaniu do 2020 r." - stwierdzają przedstawiciele urzędu.
Dane dotyczące sytuacji na granicy opublikowała Straż Graniczna. Jak poinformowała na początku tygodnia "w 2021 r. granicę polskoFlaga Polski-białoruską próbowano nielegalnie przekroczyć 39 670 razy". Oznacza to drastyczny wzrost - w 2020 r. nielegalnych przekroczeń było 129, w 2019 r. - 20, a w 2018 r. - 4.