Omikron większym zagrożeniem? Minister finansów: Musimy się liczyć z możliwością wprowadzenia lockdownu

- Musimy się z tym liczyć - tak o możliwości wprowadzenia lockdownu mówi Tadeusz Kościński. Minister finansów zapewnia też, że budżet stać na kolejne tarcze.

Tadeusz Kościński, minister finansów, skomentował możliwość zaostrzenia w Polsce restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Polityk stwierdził, że wprowadzenie nowych ograniczeń "negatywnie wpłynęłoby na społeczeństwo i na gospodarkę".

Nie wykluczył jednak zmian w przepisach. 

Z punktu widzenia finansów musimy się z tym liczyć, choć nie chcielibyśmy tego robić 

- stwierdził w rozmowie z "Faktem". 

- Musimy być jednak gotowi na każdą ewentualność - dodał. 

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.01)

Kościński: W razie potrzeby budżet wesprze przedsiębiorców

W Polskim Radiu minister finansów Tadeusz Kościński odniósł się do ewentualnych konsekwencji lockdownu. Zapewnił, że stan finansów publicznych w Polsce pozwala na uruchomienie kolejnej tarczy antykryzysowej w razie wprowadzenia lockdownu.

Podkreślił jednocześnie, że na razie nie ma takiego zagrożenia, jednak rozwój pandemii koronawirusa i doświadczenia innych krajów w Europie nakazują przygotować się na taką ewentualność. Szef resortu finansów nie wykluczył ponownego wprowadzenia ścisłych ograniczeń w działalności gospodarczej, które będą wymagały uruchomienia wsparcia dla polskich przedsiębiorstw.

Minister Tadeusz Kościński dodał, że ewentualne środki na tarczę antykryzysową dla firm mogłyby pochodzić z rezerwy budżetowej przeznaczonej na inwestycje.

Epidemia koronawirusa przybiera na sile

Według danych Ministerstwa Zdrowia opublikowanych w poniedziałek na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 18 tysięcy 160 osób, czyli o 97 więcej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest niemal 31 tysięcy łóżek szpitalnych.

Zajętych jest 1 790 respiratorów. Od wczoraj liczba ta spadła o 35. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 800 takich urządzeń. W Polsce kwarantanną objętych jest 140 tysięcy 355 osób, czyli o ponad 11 tysięcy mniej niż dzień wcześniej. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 miliony 734 tysiące 338 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Więcej o: