Rząd łata Polski Ład. Co z tego wychodzi i o co w tym chodzi? Czekamy na wasze pytania do eksperta

Miało być korzystnie dla niemal wszystkich, którzy - jak powiedział prezes PiS - zarabiają "normalnie". Wyszedł ogromny chaos, obniżone pensje i emerytury i wciąż ogromne wątpliwości. Jak liczyć, żeby przy zeznaniu podatkowym negatywnie się nie zaskoczyć? Macie pytania o Polski Ład? Przyślijcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, zadamy je ekspertce w najbliższy czwartek w programie Q&A.

Policyjni emeryci i renciści myślą o pozwie przeciw rządowi z powodu obniżki świadczeń spowodowanych przez Polski Ład - donosi Wp.pl. Chaos wywołany wejściem w życie nowego, niedopracowanego prawa podatkowego negatywnie ocenia Krajowa Izba Doradców Podatkowych, wątpliwości ma Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, a związkowcy z Krajowej Administracji Skarbowej w apelu do premiera i ministra finansów piszą, że nie są "w stanie z pełnym przekonaniem informować obywateli o nowych rozwiązaniach, skoro najwyżsi przedstawiciele rządu nie są przekonani o tym, jak je interpretować i jaki będzie ich ostateczny kształt". 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Chaos w Polskim Ładzie. Macie pytania? Przyślijcie je do nas, zadamy je ekspertowi

Tymczasem urzędnicy fiskusa od wtorku 11 stycznia mają być gotowi do rozwiewania wątpliwości związanych z Polskim Ładem - urzędy skarbowe będą w tym celu czynne dłużej, od 8.00 do 19.00. Błędy w nowym prawie łatane są poprzez komunikaty i rozporządzenia, co także jest krytykowane i eksperci zwracają uwagę, że powinno się to odbywać poprzez ustawę.

Rząd twierdzi, że wszystkie problemy są przejściowe, zostaną naprawione, a na Polskim Ładzie zyskają lub nie stracą ci, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. W tym czasie wielu Polaków wciąż nie wie, jak będzie wyglądać ich pensja za styczeń. Jak można policzyć swoje wynagrodzenie? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak zabezpieczyć się przed możliwością niższych zarobków? Przysyłajcie wasze pytania na adres: news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w waszym imieniu w programie Q&A w najbliższy czwartek 13 stycznia o 12:00. Naszym gościem będzie Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w firmie Grant Thornton.

W ramach Polskiego Ładu podwyższono kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 do 120 tysięcy złotych. Jednocześnie jednak zniesiona została możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej, która wynosi 9 proc. Na zmianach podatkowych zyskać mają zarabiający najmniej, do 5,7 tys. zł brutto. Dla zarabiających między 5,7 a 11,1 tys. zł brutto Polski Ład ma nie spowodować strat dzięki tak zwanej uldze dla klasy średniej. 

Minister Finansów Tadeusz KościńskiPolski Ład uderzy w pensje? Ekspert: "Rozporządzenie tego nie wyklucza"

Zobacz wideo Gawkowski o Polskim Ładzie: To nie jest Polski Ład, tylko Polski Nieład
Więcej o: