Tarcza antyinflacyjna 2.0. Projekt trafił do Sejmu

Projekt tarczy antyinflacyjnej 2.0 trafił do Sejmu. Chodzi m.in. o projekt ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych oraz o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rozwiązania zawarte w nowej tarczy wejdą w życie 1 lutego.

Projektom nadano numery i skierowano do pierwszego czytania. Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu został skierowany do Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Natomiast poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług skierowano do pierwszego czytania na posiedzenie plenarne Sejmu.

Konferencja premiera Morawieckiego w KPRMRząd ogłasza nową tarczę. Zerowy VAT na żywność i zwrot za ogrzewanie

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Obniżka stawek VAT na gaz, paliwo i żywność

Rozwiązania zawarte w nowej tarczy antyinflacyjnej mają wejść w życie 1 lutego. Rząd chce m.in. obniżyć stawkę VAT na paliwo (z 23 proc. do 8 proc.), gaz, żywność i nawozy (do 0 proc.), a także przedłużyć obniżkę VAT na prąd.

- Wszystkie te obniżki mogą kosztować polski budżet 15-20 mld zł - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Tarcza antyinflacyjna 2.0 zostanie wdrożona 1 lutego i według aktualnego planu będzie obowiązywała przez sześć miesięcy.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ws. tarczy antykryzysowejNowa tarcza antyinflacyjna ogłoszona. "Wymyślono je w PRL. Wiemy, jak się skończyło"

Gaz dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot według taryf

Anna Moskwa, ministerka klimatu, zapowiedziała rozwiązanie, które ma obniżyć koszty ogrzewania. - Temat obywateli mieszkających we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. Postanowiliśmy zareagować szybko. Nie jest winą obywatela, że zarządca spółdzielni czy wspólnoty nie złożył wniosku. Z automatu każda spółdzielnia i każda wspólnota będzie korzystała z taryfy z wyrównaniem od 1 stycznia. Nie wymaga to żadnych oświadczeń - stwierdziła.

Oznacza to, że mieszkańcy bloków będą rozliczani według stawki zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. 

Ministerka klimatu podkreśliła, że wspólnoty i spółdzielnie nie będą musiały dokonywać żadnych dodatkowych czynności. - Te faktury [za gaz - red.], które są wystawione, będą skorygowane. Wszyscy mieszkańcy będą objęci taryfą - stwierdziła.

Doprecyzowała też, że najpierw lokal zostanie uznany za mieszkalny, a dopiero w następnym kroku zarządca budynku będzie musiał składać deklarację dotyczącą liczby lokali gospodarczych.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy
Więcej o: