Emerytury stażowe 2022. Od kiedy wejdą w życie? Na stole leżą dwa projekty

Emerytury stażowe 2022 to tak naprawdę dwa różne projekty, które złożyła "Solidarność" i prezydent Andrzej Duda. Czym się różnią te dwie propozycje? Od kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Projekt nowelizacji ustawy, zakładający wprowadzenie emerytur stażowych, przygotowany przez "Solidarność" został przedstawiony w Sejmie. 15 grudnia 2021 r. odbyło się pierwsze czytanie i zdecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowych komisjach.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład. Wyrównanie emerytury i renty - kiedy wpłynie? Prezeska ZUS wyjaśnia

Emerytury stażowe 2022. Trwają prace nad projektem "Solidarności"

Zgodnie z projektem złożonym przez związkowców, prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki wyjaśniał, że ten projekt jest bardzo ważny dla setek tysięcy osób.

- Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami osób, które ze względu na utratę sił, będąca konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej, nie są w stanie kontynuować jej wykonywania, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. System emerytalny powinien opierać się na założeniu, że po wielu latach pracy, człowiek ma prawo zaprzestać aktywności zawodowej i pozostałą część swojego życia spędzić bez pracy, choćby zachował jeszcze zdolność do zarobkowania - wyjaśniał Zieleniecki.

Za pracami nad projektem "Solidarności" opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem Konfederacji. Lewica zapowiedziała zaś złożenie poprawek. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, od kiedy miałyby obowiązywać przepisy i czy w ogóle wejdą one w życie.

Przeczytaj więcej informacji o emeryturach stażowych na stronie głównej Gazeta.pl

Główne obchody Święta Niepodległości w WarszawieEmerytura stażowa. Prezydent Duda składa nowy projekt ustawy

Emerytury stażowe 2022. Co z propozycją Andrzeja Dudy?

Natomiast projekt prezydenta Andrzeja Dudy posiada nieco inne brzmienie. Zakłada on, że emerytura stażowa byłaby możliwa po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Obligatoryjnym warunkiem do przejścia na wcześniejszą emeryturę byłoby także osiągnięcie odpowiednio wysokiego kapitału tzn. wystarczającego na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Projekt ten również został skierowany do Sejmu. Zgodnie z jego założeniami, emerytury stażowe miałby wejść w życie od początku 2023 roku.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: