Inflacja w grudniu 2021 r. najwyższa od 2000 r. GUS podał nowe dane

Inflacja w grudniu 2021 r. wyniosła 8,6 proc. - poinformował w piątek 14 stycznia Główny Urząd Statystyczny. Tym samym potwierdził tzw. szybki szacunek podany tydzień wcześniej. Tym razem poznaliśmy jednak szczegóły zmian cen poszczególnych towarów i usług konsumpcyjnych.

8,6 proc. - tyle wyniosła w grudniu 2021 r. inflacja roczna. Główny Urząd Statystyczny potwierdził w piątek 14 stycznia liczbę, którą podał już 7 stycznia w tzw. szybkim szacunku. Rok do roku w grudniu ceny towarów były wyższe aż o 9 proc., zaś ceny usług o 7,6 proc. 

GUS podał też, że w grudniu ub.r. w ujęciu miesiąc do miesiąca (tj. w porównaniu z listopadem) ceny towarów i usług wzrosły o 0,9 proc. Poinformował również, że średniorocznie (tj. średnia z odczytów inflacji z całego roku) inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 proc.

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko

Inflacja. Niemal wszystko drożeje

W najnowszych danych GUS poinformował o dynamice cen wielu towarów i usług. Jak można się domyślił, drożeje niemal wszystko.

Rok do roku w grudniu 2021 r. żywność była droższa aż o 8,7 proc., w tym np. pieczywo podrożało o 14,7 proc., wołowina o 19 proc., mięso drobiowe o ponad 30 proc., tłuszcze roślinne o 24,5 proc. masło o ponad 19 proc., a cukier o 22,3 proc. Warto też zaznaczyć, że tylko w skali miesiąca - tj. w porównaniu z listopadem - ceny żywności w grudniu poskoczyły aż o 2,3 proc.

Bardzo mocno podrożały rok do roku także nośniki energii, m.in. opał o prawie 40 proc., gaz o 18,8 proc., energia elektryczna o 9,5 proc. Paliwa podrożały o niemal 33 proc., a wywóz śmieci o 16 proc. Ceny w restauracjach i hotelach poszły w górę o 8,4 proc. 

Tak naprawdę spośród kilkudziesięciu towarów i usług, które analizuje GUS, w dół rok do roku poszły wyłącznie ceny sprzętu telekomunikacyjnego (o 2,9 proc.). A de facto dużą rolę odgrywa tu specyfika cenowa w tym segmencie. Chodzi o to, że sprzęt telekomunikacyjny podlega ciągłemu rozwojowi. Smartfony sprzedawane rok temu, dziś są zwykle już nieco tańsze. Tyle że w tym czasie na rynek wychodzą nowe modele, które cenami raczej nie ustępują swoim poprzednikom.

Nowa tarcza antyinflacyjna

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował we wtorek nową tarczę antyinflacyjną. Rozwiązanie zakłada przede wszystkim obniżkę stawek VAT na paliwo (z 23 proc. do 8 proc.), gaz i żywność (do 0 proc.). Rząd obniży również VAT na nawozy i przedłuży obniżkę VAT na prąd. Nowa tarcza zostanie wdrożona 1 lutego i według aktualnego planu będzie obowiązywała przez sześć miesięcy. Jak mówił szef rządu, rozwiązania te mogą kosztować polski budżet 15-20 mld zł.

Więcej o: