Kara za Turów to więcej niż zebrał WOŚP przez 30 lat. Polska musi zapłacić ponad 50 mln euro

Polska musi zapłacić ponad 50 mln euro kary za kopalnię Turów. To więcej niż udało się zebrać WOŚP od początku istnienia fundacji - wyliczył dziennikarz TVN24 Maciej Sokołowski.

"Osiem miesięcy kar nałożonych przez TSUE to więcej niż zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 30 lat, od początku swojego istnienia" - napisał na Twitterze Maciej Sokołowski dziennikarz TVN24.

  • 1 miesiąc kar = 45 mln euro
  • 45 mln euro = 204 mln PLN
  • 8 miesięcy x 204 mln = 1,63 mld PLN
  • WOŚP od początku zebrał 1,5 mld PLN - wyliczył dziennikarz. 
Zobacz wideo Brak porozumienia ws. Turowa. Gowin: Nie o wszystkim mogę mówić. W maju panowie się nie zrozumieli

Kopalnia Turów. Polska musi zapłacić ponad 50 mln euro 

Komisja Europejska rozpoczęła przygotowywania do wstrzymania wypłat dla Polski za odmowę zapłaty grzywny za kopalnię Turów w wysokości 500 000 euro dziennie. Obecnie kara dla Polski wynosi ponad 50 mln euro - informuje bloomberg.com. KE wysłała do Polski już trzy wezwania do zapłaty i zaczęła już naliczać także opłaty za opóźnienie.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł o karze finansowej dla Polski we wrześniu, po tym jak należąca do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) kopalnia węgla brunatnego Turów w Bogatyni nie została zamknięta, o co wnioskowali Czesi. Rozszerzanie wydobycia węgla w Turowie bowiem „negatywnie oddziałuje nie tylko na prawa mieszkańców czesko-polskiego pogranicza do wody, ponieważ wydobycie wpływa na poziom wód podziemnych, ale także na jakość środowiska naturalnego i majątek mieszkańców".

Rząd polski przez wiele miesięcy nie dogadał się z rządem czeskim w spr. kopali Turów, nie zawarł żadnego porozumienia, a kopalnia Turów nadal działa.

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Mularczyk o relacjach Polski z Unią Europejską 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk stwierdził w Programie 1. Polskiego Radia, że część środowisk Unii Europejskiej działa na szkodę polskiej gospodarki. Tak odniósł się do pytania o kary finansowe, które nałożyła na Polskę Komisja Europejska.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Poseł Mularczyk mówił, że w relacjach z Unią Europejską "potrzebny jest realizm, a nie euroentuzjazm". Jak dodał, decyzję o zamknięciu kopalni Turów w czasie kryzysu energetycznego trzeba ocenić bardzo krytycznie. Mówił, że pokazuje ona, iż część środowisk politycznych w Unii działa na szkodę interesów gospodarczych naszego kraju.

Piotr Müller, Mateusz Morawiecki UE chce potrącić pieniądze za Turów. "Rząd jest w stanie ponieść koszt"

Więcej o: