Zakaz handlu w niedziele 2022. Od lutego wchodzą nowe przepisy. Kto utrzyma status placówki pocztowej?

Co ze sklepami, które w ostatnim czasie otworzyły się we wszystkie niedziele, w związku z uzyskaniem statusu placówki pocztowej? Wiele z nich od lutego może być w niedziele zamknięta, by respektować zakaz handlu obowiązujący w uszczelnionych przepisach.
Zobacz wideo Paulina Matysiak gościnią Zielonego Poranka Gazeta.pl (14.01)

W lutym 2022 roku wchodzą w życie uszczelnione przepisy o zakazie handlu w niedziele. W związku z tym sieci, których sklepy wykorzystywały status placówki pocztowej, by móc handlować w niedziele, może zostać z powrotem zamknięta.

Zmiany dot. zakazu handlu w niedziele. Nie wszystkie sklepy skorzystają ze statusu placówki pocztowej

Od lutego będą mogły być otwarte w niedziele tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki - każda z placówek będzie musiała prowadzić osobną ewidencję sprzedaży (w formie papierowej lub elektronicznej). Dokładne zasady jej prowadzenia zostały określone w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe przepisy o zakazie handlu w niedziele nie obejmą Żabki?

Nowe przepisy nie obejmą jednak prawdopodobnie sklepów sieci Żabka. Dyrektor zarządzający siecią Adam Manikowski powiedział bowiem, że "ustawodawca zadbał o interes małych sklepów". - Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów - powiedział Manikowski w rozmowie z portalem Business Insider. Decyzję o tym, czy placówka zostanie otwarta lub nie miałaby zależeć od pracodawcy.

Niedziele handlowe 2022. Terminy

W 2022 roku będzie łącznie siedem niedziel handlowych. Zakaz nie będzie obowiązywał:

  • 30 stycznia;
  • 10 kwietnia;
  • 24 kwietnia;
  • 26 czerwca;
  • 28 sierpnia;
  • 11 grudnia;
  • 18 grudnia.
Więcej o: