GUS zaskoczył emerytów sensacyjnymi danymi. Inflacja emerycka była niższa. Jaka będzie waloryzacja?

Inflacja emerycka w 2021 r. była mniejsza od ogólnego wskaźnika wzrostu cen - wynika z danych GUS. Eksperci twierdzą, że jest to wręcz "sensacyjna informacja". - Nie przypominam sobie, by wcześniej inflacja emerycka była niższa niż inflacja podstawowa - powiedział dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że średnioroczny ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2021 r. wyniósł 5,1 proc. Z kolei tzw. inflacja emerycka, czyli wzrost cen usług i produktów, z jakich korzystają seniorzy, był niższy i wyniósł 4,9 proc.

Sondaż. Aż 89 proc. Polaków odczuwa inflacje bardziej niż w poprzednich latach - (zdjęcie ilustracyjne)Inflacja w grudniu 2021 r. najwyższa od 2000 r. GUS podał nowe dane

Inflacja emerycka niższa od ogólnej. "Sensacyjna informacja"

Jak zauważają eksperci, niższa inflacja emerycka od ogólnego wskaźnika wzrostu cen to bardzo rzadkie zjawisko. - Powiedziałbym nawet, że to sensacyjna informacja. Nie przypominam sobie, by wcześniej inflacja emerycka była niższa niż inflacja podstawowa - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH.

"Bardzo ciekawe dane GUS, jestem bardzo zaskoczony. Jeżeli taki wskaźnik byłby uwzględniony, to inflacja zje waloryzację jeszcze szybciej. Pytanie, czy rząd faktycznie będzie chciał w większy sposób waloryzować świadczenie, w tej sytuacji wydaje się to konieczne" - skomentował na Twitterze Oskar Sobolewski, analityk Instytutu Emerytalnego.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)Rekordowa waloryzacja emerytur 2022? Rząd wkrótce poda informację

Waloryzacja emerytur 2022. "Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego"

Zgodnie z informacją zawartą w projekcie budżetu na 2022 r., emeryci mogą liczyć od nowego roku na wzrost świadczeń o 4,89 proc. Jednak rząd przyznaje, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji może być wyższy.

"Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. Nastąpi to ok. 9 lutego. Ze względu m.in. na wzrost inflacji rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Czekamy na oficjalne dane urzędu statystycznego" - przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak mówiła 11 stycznia ministerka pracy i rodziny Marlena Maląg, tegoroczna waloryzacja może wynieść przynajmniej 7 proc. - Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc. - mówiła.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: