Lidl "odda VAT" klientom, Aldi obniży ceny produktów jeszcze w styczniu. "Tańsze masło, pieczywo"

Lidl ogłosił, że "odda" klientom VAT, obniżając ceny ponad 2 tys. artykułów. Z podobną inicjatywą wyszła sieć Aldi. To odpowiedź na plany rządu dotyczące czasowej obniżki VAT na żywność.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące drugiej tarczy antyinflacyjnej. Rząd chce m.in. obniżyć VAT na żywność z 5 proc. do zera. Natomiast w projekcie ustawy znalazł się zapis, który nakazuje sprzedawcom eksponowanie informacji o tym, że podatek na żywność został zmniejszony. Obniżka podatku VAT na żywność ma wejść w życie od 1 lutego i będzie obowiązywać do końca lipca 2022 r.

Przeczytaj więcej informacji o nowej tarczy antyinflacyjnej na stronie głównej Gazeta.pl

Aldi i Lidl obniżą ceny produktów

Sieć Lidl ogłosiła, że "odda" klientom VAT, obniżając ceny na co najmniej 2 tys. artykułów. "Tańsze masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki… lista artykułów tańszych dzięki obniżce stawki VAT do 0 proc. jest bardzo długa" - czytamy w komunikacie. Dodano, że "niższych cen klienci mogą spodziewać się już od 1 lutego".

Również Aldi zareagował na plany dotyczące czasowej obniżki VAT na żywność. Sieć, podobnie jak Lidl, zamierza obniżyć ceny blisko 2 tys. produktów, a zmiana ma nastąpić jeszcze wcześniej - już od 31 stycznia.

Nie czekamy, jesteśmy o krok do przodu. Tak powinien reagować twórca formatu dyskontu, którym jesteśmy. Dzięki wprowadzeniu niższych cen na blisko 2 tysiące produktów już od poniedziałku 31 stycznia nasi klienci wejdą w nowy tydzień z możliwością zakupienia wielu produktów w korzystniejszych, obniżonych cenach. Stajemy na wysokości zadania i robimy wszystko, by zgodnie z naszą misją dostarczać klientom produkty wysokiej jakość w możliwie najniższej cenie

- powiedział Adam Łopatka, Dyrektor Obszaru Category Management ALDI w Polsce, cytowany przez serwis Poradnik Handlowca.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Obniżka VAT na żywność, nawozy i nie tylko

Ustawa, która obniży podatek VAT na żywność do zera, została przegłosowana 13 stycznia w Sejmie i zajmie się nią Senat. Obniżka podatku obejmie również gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko
Więcej o: