Polski Ład. Co się zmieniło? Jak sprawdzić, czy nasze wynagrodzenie wzrośnie, czy spadnie? Przyślijcie swoje pytania na adres news_gazetapl@agora.pl, zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek w programie Q&A.
Piotr Müller, który był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że rząd będzie starał się przekonać inne kraje europejskie, by również sprzeciwiły się proponowanym przez Komisję Europejską rozwiązaniom.
- W tym kształcie absolutnie nie ma o tym mowy, żeby Polska poparła "Fit for 55", bo w tym kształcie ten program oznaczałby bardzo duże obłożenie dodatkowymi opłatami osób biedniejszych, średnio zamożnych i polskich przedsiębiorców - tłumaczył rzecznik rządu.
- Budujemy koalicję krajów, które chcą niektóre rozwiązania powstrzymać. To oczywiście nie jest łatwy proces, bo decyzje w wielu obszarach zapadają kwalifikowaną większością głosów i Polska nie ma w nich veta. Natomiast w wielu obszarach możemy taki rodzaj blokady zastosować - wyjaśniał Piotr Müller.
Przeczytaj więcej informacji o pakiecie "Fit for 55" na stronie głównej Gazeta.pl
Pakiet "Fit for 55" to propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej. Do 2030 roku Wspólnota ma ograniczyć emisję do 55 proc. względem poziomu z roku 1990. Szacuje się, że zmiany w energetyce i innych gałęziach przemysłu będą wymagały inwestycji około 500 mld euro rocznie do 2030 roku.
"Fit for 55" ma również zakazać w 2035 roku samochodów spalinowych i wprowadzić nowe podatki oraz cła, aby zniechęcić do korzystania z paliw kopalnianych. Więcej mają też kosztować produkty, które generują większy ślad węglowy.