Rzecznik rządu o "Fit for 55": Absolutnie nie ma mowy. Budujemy koalicję

Polska nie zgodzi się na wprowadzenie pakietu klimatycznego "Fit for 55" w obecnej formie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Sprzeciw wobec dodatkowych opłat za emisję CO2 ma ochronić polskie przedsiębiorstwa i obywateli przed wzrostem wydatków.

Polski Ład. Co się zmieniło? Jak sprawdzić, czy nasze wynagrodzenie wzrośnie, czy spadnie? Przyślijcie swoje pytania na adres news_gazetapl@agora.pl, zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek w programie Q&A.

Piotr Müller, który był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że rząd będzie starał się przekonać inne kraje europejskie, by również sprzeciwiły się proponowanym przez Komisję Europejską rozwiązaniom.

- W tym kształcie absolutnie nie ma o tym mowy, żeby Polska poparła "Fit for 55", bo w tym kształcie ten program oznaczałby bardzo duże obłożenie dodatkowymi opłatami osób biedniejszych, średnio zamożnych i polskich przedsiębiorców - tłumaczył rzecznik rządu.

- Budujemy koalicję krajów, które chcą niektóre rozwiązania powstrzymać. To oczywiście nie jest łatwy proces, bo decyzje w wielu obszarach zapadają kwalifikowaną większością głosów i Polska nie ma w nich veta. Natomiast w wielu obszarach możemy taki rodzaj blokady zastosować - wyjaśniał Piotr Müller.

Przeczytaj więcej informacji o pakiecie "Fit for 55" na stronie głównej Gazeta.pl

Unia Europejska chce rewolucji. Wielkie zmiany do 2030 roku

Pakiet "Fit for 55" to propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej. Do 2030 roku Wspólnota ma ograniczyć emisję do 55 proc. względem poziomu z roku 1990. Szacuje się, że zmiany w energetyce i innych gałęziach przemysłu będą wymagały inwestycji około 500 mld euro rocznie do 2030 roku.

"Fit for 55" ma również zakazać w 2035 roku samochodów spalinowych i wprowadzić nowe podatki oraz cła, aby zniechęcić do korzystania z paliw kopalnianych. Więcej mają też kosztować produkty, które generują większy ślad węglowy.

Zobacz wideo Świat już odczuwa zmiany klimatu. Tymczasem Unia Europejska podejmuje kolejne działania
Więcej o: