Górnicy dostaną po 120 tys. zł odprawy. Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozpocznie pierwsze wypłaty

Górnicy zatrudnieni w Spółce Restrukturyzacji Kopalń otrzymają za odejście z pracy jednorazową odprawę w wysokości 120 tys. zł lub przejdą na urlop górniczy. Świadczenia mają być wypłacane jeszcze w tym tygodniu i otrzyma je niemal 800 osób.

Na początku stycznia 2021 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przejęła do likwidacji zakład górniczy "Jastrzębie III". Wraz z majątkiem do spółki przeszło również ponad 2,1 tys. pracowników.

"Po weryfikacji ich uprawnień przez ZUS, zostaną objęci systemem wsparcia - urlopów górniczych, lub jednorazowych odpraw dla odchodzących z branży. Odbędzie się to zgodnie z zapisami zawartej w pierwszej połowie 2021 umowy określającej gwarancje zatrudnienia i osłony socjalne dla górników" - czytamy w komunikacie spółki.

górnicy (zdjęcie ilustracyjne) Po 120 tys. zł odprawy dla górników. Porozumienie z rządem podpisane

SRK. Pokaźne jednorazowe odprawy i urlopy górnicze. To efekt porozumienia ze związkowcami

Pracownicy otrzymają możliwość przejścia na urlop górniczy z pensją w wysokości 80 proc. (w odniesieniu do kwoty, jaką dostaliby na zwykłym urlopie) na cztery lata przed emeryturą. W przypadku odejścia z pracy otrzymają 120 tys. złotych netto odprawy. Jednorazowe świadczenia ma otrzymać 793 osób, a z urlopów górniczych ma skorzystać 1355 osób - podaje Interia za PAP.

Porozumienie między związkowcami i przedstawicielami rządu w tej sprawie zostało podpisane 28 kwietnia 2021 r., o czym pisaliśmy na Next.gazeta.pl.

Więcej informacji o górnictwie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Po wstępnej weryfikacji wniosków pracowników O/KWK Jastrzębie III ubiegających się o urlop górniczy, stosowna dokumentacja jest sukcesywnie wysyłana do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. W oczekiwaniu na ostateczne decyzje ZUS pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych i urlopów dodatkowych" - informuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

"Spółka zweryfikowała i wysłała do Agencji Rozwoju Przemysłu SA wszystkie wnioski dotyczące weryfikacji nabycia prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej. Część wniosków została już pozytywnie skontrolowana. Z pracownikami rozwiązywane są umowy o pracę za porozumieniem stron. Jeszcze w tym tygodniu Spółka zamierza uruchomić pierwsze wypłaty świadczeń z tytułu jednorazowych odpraw pieniężnych" - czytamy w komunikacie. Dodano, że "w razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP SA pracownik wraca do macierzystego zakładu".

Górnicy (zdjęcie ilustracyjne) Polski Ład dotarł do górników. "Zostałem ograbiony z 1300 zł"

Nowelizacja ustawy górniczej przedłużyła regulacje w sprawie osłon dla górników

1 października 2021 r. Sejm znowelizował tzw. ustawę górniczą. Wydłuża ona m.in. termin przekazywania kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca 2023 r. oraz ich likwidacji ze środków budżetowych do roku 2027 r. Przedłużono również regulacje dotyczące osłon dla górników. Nowelizacja weszła w życie 1 grudnia 2021 r.

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Wszyscy górnicy stracą pracę? „Mówimy o likwidacji branży, a nie restrukturyzacji"
Więcej o: