Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń po poprawkach. Znów działa, ale nadal nie jest dla każdego

Choć Polski Ład miał pomóc podatnikom, od kiedy wszedł w życie, wzbudził wiele wątpliwości. Największe dotyczyły tego, ile finalnie powinna wynosić miesięczna pensja po zmianach. By ułatwić jej obliczane, Ministerstwo Finansów przygotowało kalkulator, który musiał jednak zostać zaktualizowany. Już działa, ale nadal nie każdy podatnik skorzysta z możliwości obliczenia swojego wynagrodzenia.
Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia

Polski Ład wprowadził regulacje, które dla części podatników okazały się mało zrozumiałe. Wiele osób zastanawiało się przede wszystkim, jaka będzie wysokość ich pensji po zmianach, które wprowadziła reforma podatkowa. Niepokoje podsycał fakt, że w mediach społecznościowych już na początku stycznia pojawiły się doniesienia, iż niższe wynagrodzenia otrzymali niektórzy nauczyciele, policjanci czy wojskowi.

Kalkulator Polski Ład tylko dla etatowców

Rząd przekonywał, że większość Polaków na Polskim Ładzie nie straci, a nawet zyska. W obliczeniu pensji pomóc miał oficjalny kalkulator dostępny na stronach wiecejwportfelach.gov.pl. I tak np. kto osiąga zarobki równe medianie, czyli 4702 zł brutto (3470 zł "na rękę") ma zyskać 67 zł miesięcznie.

Okazało się jednak, że kalkulator zaproponowany przez resort finansów nie sprawdzi się dla każdego pracownika. Skorzysta z niego w zasadzie wyłącznie etatowiec zatrudniony u jednego pracodawcy, co zresztą potwierdził sam minister finansów.

- Taki algorytm jest wykonalny dla umowy o pracę i jednego pracodawcy, bez dodatkowych dochodów na zleceniu, renty, emerytury, bez wspólnego rozliczenia z małżonkiem - stwierdził w rozmowie z "Sieci" Tadeusz Kościński. - Do tego dochodzi umowa z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu. I wariantów robi się bardzo dużo - dodał.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń znów działa

W piątek kalkulator został wyłączony. "Trwają prace rozwojowe. Przepraszamy za utrudnienia" - taka informacja witała użytkowników, którzy chcieli skorzystać z funkcjonalności. Narzędzie już działa ponownie. Jakie wprowadzono zmiany?

W nowej wersji narzędzia znajdziemy przede wszystkim dwie kluczowe zmiany. Pierwsza to uwzględnienie zmian w przepisach - chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 roku w sprawie rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.

Druga ze zmian to widok pensji rozbitej na poszczególne miesiące roku. W poprzedniej wersji narzędzia można było poznać jedynie uśrednioną wartość roczną pensji, co nie dawało pełnego obrazu naszych finansów po zmianach podatkowych. W efekcie osoby, które w 2021 r. wpadały w II próg podatkowy, przez kilka miesięcy 2022 r. będą widziały co miesiąc niższą pensję, jednak w ujęciu rocznym nie powinny stracić na zmianie przepisów.

Kalkulator Polski Ład - jak to działa?

Kalkulator przygotowany przez Ministerstwo Finansów pozwoli nam obliczyć kwotę wynagrodzenia netto z jednego stosunku pracy (umowa o pracę), a ponadto:

  • uwzględnia pracę w miejscu zamieszkania i poza miejscem zamieszkania,
  • uwzględnia kwotę wolną od podatku,
  • pozwala wyliczyć wynagrodzenie z uwzględnieniem Ulgi dla klasy średniej,
  • pozwala wyliczyć wynagrodzenie z uwzględnieniem Rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r.,
  • nie uwzględnia dobrowolnych potrąceń, np. spłat pożyczek, kart sportowych,
  • nie uwzględnia 50 proc. Kosztów Uzyskania Przychodów,
  • uwzględnia uczestnictwo w programie PPK przy założeniu, że wpłata do PPK następuje w miesiącu wypłaty wynagrodzenia,
  • nie uwzględnia nagród jubileuszowych i innych dodatkowych świadczeń,
  • nie uwzględnia wypłaty świadczeń z ZUS i z ZFŚS,
  • nie uwzględnia innych ulg i zwolnień, np. ulgi dla osób poniżej 26. roku życia.

Jak czytamy na stronie wiecejwportfelach.gov.pl, kalkulator przygotowany przez Ministerstwo Finansów pozwala ponadto "porównać kwotę wynagrodzenia liczonego w 2022 r. z wynagrodzeniem liczonym wg zasad z 2021 r. (w celu zapewnienia większej porównywalności dla zasad wynagrodzenia z 2021 r. – przyjęto obowiązującą w 2022 r. kwotę limitu dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości 177 660 zł)".

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: