Nowe przepisy dla kierowców. Można wycofać auto z ruchu, nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych

Kierowcy nie będą musieli zmieniać numerów rejestracyjnych auta kupionego z drugiej ręki. Właściciele samochodów osobowych będą też mogli czasowo wycofać pojazd z ruchu, nawet na rok. Takie możliwości daje nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym", która wchodzi w życie 31 stycznia.

Ministerstwo Infrastruktury przypomina o ważnych zmianach dla kierowców. W poniedziałek 31 stycznia w życie weszły nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Można zachować, na wniosek właściciela, dotychczasowy numer rejestracyjny kupionego auta. Ponadto powiększył się katalog pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.

Zobacz wideo Kierowcy wyprzedzają na przejściach, ale dron patrzy, a drogówka zatrzymuje

Nowe przepisy dot. tablic rejestracyjnych. Kupiłeś auto? Nie musisz ich zmieniać

"Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, a od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie, razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności" - czytamy na stronie resortu infrastruktury. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terenie Polski oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice. Ta możliwość nie będzie dotyczyła jedynie tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

 - Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Dzięki tym zmianom wprowadzamy także realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Nowe przepisy. Miałeś wypadek, musisz naprawić auto? Możesz wycofać je z ruchu i nie płacić ubezpieczenia

Dotychczas czasowo można było wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Ministerstwo Infrastruktury od 31 stycznia 2022 roku dało taką możliwość także samochodom osobowym. 

"W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku), wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu" - brzmi część komunikatu resortu. 

Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu osobowego ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: